Amerikan Tarihçiler Derneği İsrail’e Yaptırım Tasarısını Reddetti…

  • 05 Ocak 2015
  • 895 kez görüntülendi.
Amerikan Tarihçiler Derneği İsrail’e Yaptırım Tasarısını Reddetti…

ABD merkezli Amerikan Tarihçiler Derneği (AHA), İsrail’in Filistinlilere yönelik ihlallerinden dolayı akademik yaptırıma tabi tutulmasını öngören iki tasarıyı reddetti.

AHA üyesi, Savaş Karşıtı Tarihçiler (HAW) İsrail’e uyguladığı ihlallerden dolayı akademik boykot uygulanmasını öngören iki tasarı hazırladı. AHA’nın yıllık toplantısında gündeme alınan tasarılar yapılan oylamada, 51’e karşı 144 oyla reddedildi.

İsrail’in Gazzeli ve Batı Şerialı öğrencilerin ve akademisyenlerin başka bölgelerde veya yurt dışında eğitim göremelerini, ders veya konferans vermelerini engellemesinden yola çıkarak bir tasarı hazırlayan HAW, eğitim ve insan hakları ihlali yapan İsrail’in bu uygulamaya son vermesi için akademik boykota tabi tutulmasını önerdi. Ancak yapılan oylamada öneriler reddedildi.

HAW kurulduğu 2003 yılından bu yana çeşitli siyasi konularda tutumunu belirtiyor ve birtakım öneriler sunuyor. ABD’nin Irak’ı işgaline karşı tutum sergileyen HAW, geçtiğimiz yaz İsrail’in Gazze’ye saldırılarını da kınadığını açıklamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.