Arap Birliği: Körü körüne düşmanlığın tüm sorumluluğu İsrail’e aittir

  • 06 Ağustos 2022
  • 18 kez görüntülendi.
Arap Birliği: Körü körüne düşmanlığın tüm sorumluluğu İsrail’e aittir

Arap Birliği teşkilatı Gazze’ye yönelik düşmanlığın ve bundan doğan tüm olumsuz sonuçların, işgal ordusu tarafından gerçekleştirilen vahşi cinayetlerin bütün sorumluluğunun İsrail işgal rejimine ait olduğunu dile getirdi. Arap Birliği, bütün bunların İsrail işgal rejiminin Filistin halkına yönelik olarak sürdürdüğü resmi savaş çerçevesi içinde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Arap Birliği Genel Sekreterliği bugün (6 Ağustos Cumartesi) yaptığı basın açıklamasında, işgal rejiminin cinayetlerinin kesintisiz bir şekilde sürdüğünü hatırlatarak onun bu yüzden sorgulanması ve uluslararası yargı nezdinde cezalandırılması gerektiğini dile getirdi. Başta BM Güvenlik Konseyi ve insan hakları kuruluşları olmak üzere uluslararası toplumu işgal rejiminin bu düşmanlığının durdurulması ve ilgili BM kararlarının uygulanması suretiyle Filistin halkına uluslararası bir koruma sağlanması için derhal harekete geçmeye çağırdı.

Açıklamada işgal rejiminin bu düşmanlığını ve cinayetlerini sürdürmesinin, Filistin halkının haklarına ve mukaddesatına tecavüz etmesinin bu halkın kanını dökmeyi hiçe saymasından kaynaklandığı vurgulanarak işgal rejiminin bu düşmanca tutumunun Filistin halkının kararlı duruşunu sarsamayacağı dile getirildi.

İsrail işgal güçleri dün öğleden sonra Gazze Şeridi’ne yönelik olarak başlattıkları insanlık dışı saldırıları bugün ikinci günde de sürdürüyorlar. Buna karşı Filistin direniş hareketleri de işgale karşı koymaya ve işgal hedeflerine yönelik füze saldırıları gerçekleştirmeye devam ediyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın son verdiği bilgilere göre işgalcilerin saldırılarında başta Kudüs Tugayları komutanı Teysir El-Ca’beri olmak üzere, 1’i 5 yaşında kız çocuk, 1’i 23 yaşında bayan, 11 kişi şehit edildi ve hastanelere 79 yaralı ulaştırıldı.

Filistin direnişi de dün akşam saatlerinden itibaren işgal güçlerinin saldırılarına karşı, işgal hedeflerine yönelik onlarca füze saldırısı gerçekleştirdi.

1948’de işgal edilmiş bölgedeki Askalan şehrinde yer alan Barzilai Hastanesi, bugün sabah 09.35’te yaptığı açıklamada kendilerine 13 yaralı ulaştığını, bunlardan 8’inin yara almış, 5’inin ise panik geçirmiş olduğunu duyurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.