Asuri Derneği Başkanı: Trump’ın kararı akılsızlıktır

  • 14 Nisan 2019
  • 957 kez görüntülendi.
Asuri Derneği Başkanı: Trump’ın kararı akılsızlıktır

İranlı Asurilerin derneği Başkanı Stanley Simons, Amerika devletinin hasmane politikası ve Trump’ın İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’nu terörist ilah etmesi uluslararası yasalara aykırı olan ve akılsızlık sayılan bir hareket olduğunu açıkladı.

Pazar günü IRNA’ya konuşan Urumiye Asuri Derneği Başkanı Stanley Simons, uluslararası yasalarla göre bir ülkenin askeri gücü terörist ilan edilemeyeceğini belirtti. Simons, İranlı Asurilerin camiası Amerika devletinin bu kararını kınadığını ve İran yetkililerinden bu tür despot uygulamalara karşı çıkmalarını ve seslerini uluslararası kurum ve kuruluşlara duyurmalarını beklediklerini kaydetti.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın hareketleri uluslararası yasalara aykırı olduğunu kaydeden Asuri Derneği Başkanı Simons şöyle devam etti:

Donald Trump bir gün Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ediyor, bir gün uluslararası bir anlaşmadan çekiliyor ve bir başka gün de Golan tepelerini hedef alıyor. Ancak kesin olan şu ki, Trump’ın davranışları, uluslararası yasalara uymuyor.

Amerika Başkanı Donald Trump 8 Nisan Pazartesi günü bir açıklama yaparak, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’nu Amerika’nın terör örgütleri listesine aldığını açıkladı.

İran milli güvenlik yüksek konseyi İMGYK da bir açıklama yaparak Trump’ın kararını illegal ve tehlikeli bir adım niteledi. İMGYK açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti Batı Asya bölgesinde terör örgütlerinin hamisi olan Amerika’nın bölgedeki tüm askeri birliklerini ve bu birliklere bağlı güçleri “terör örgütü” ilan ettiğini vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.