Avrupa’nın en büyük nükleer santralinde sızıntı meydana geldi!

  • 30 Aralık 2014
  • 785 kez görüntülendi.
Avrupa’nın en büyük nükleer santralinde sızıntı meydana geldi!

Ukrayna’da bulunan ve aynı zaman Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhia Nükleer Santrali’nde sızıntı meydana geldi. Basına sızan gizli devlet raporuna göre ölçümlerde normalin 16 katı radyasyon seviyesine rastlandı.

Life News’in ele geçirdiği raporda pazar günü santralde meydana gelen arızanın açıklanandan çok daha vahim sonuçları olduğu ortaya çıkıyor. Ukrayna Acil Durum Hizmetleri erken saatlerde yaptığı açıklamada radyasyon seviyelerinde bir terslik olmadığını iddia etmiş ve korkulacak bir durum olmadığını belirtmişti.

Santralde pazar günü 6. reaktörde meydana gelen arıza nedeniyle reaktör otomatik olarak kapanmış ve tamir çalışmaları başlamıştı. Zaporizhia Nükleer Santrali aynı zamanda dünyanın da en büyük 5. nükleer enerji santrali olma özelliğini taşıyor.

KASIM AYINDA DA ARIZALANMIŞTI

Santralde bulunan 3 numaralı reaktör de 28 Kasım tarihinde bir kısa devre sonucunda arızalanmış ve yaklaşık 1 hafta kapalı tutulmuştu. Halktan gizlenen bu arıza meydana geldikten beş gün sonra Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk tarafından kabine toplantısında açıklanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.