Ayetullah Cevad Amuli: Kuran’ı ve Ehlibeyt Kültürünü Koruyun.

  • 11 Mart 2015
  • 981 kez görüntülendi.
Ayetullah Cevad Amuli: Kuran’ı ve Ehlibeyt Kültürünü Koruyun.

Devrim Muhafızları ve Hava Kuvvetleri komutanlarını kabul eden Ayetullah Cevad Amuli, Hz. Ali’nin (a.s) Malik Eşter’e yazdığı mektuba işaretle şöyle konuştu:

“Kendi dinini ve kültürünü iyi tanıyan, koruyan bir millet, İlahi nimetleri sadece tüketilmesi gereken bir obje olarak algılamaz. İnanç ve kültürel değerlerini kaybeden bir toplum kaybetmeye mahkûmdur.

Kuran-ı Kerim’e göre İslami ülkeyi korumak ve onu muhafaza etmek lazım ve zaruri bir fiildir. Çünkü İslami ülkenin en önemli özelliği; asayiş, huzur ve özgürlüklerin olduğu bir ülke olmasıdır.

Kuran, bu koruma ve muhafaza etme olayını zaruri olarak kabul etmekle beraber kendi kategorisinde ikiye ayırmaktadır. Birinci merhalede toplum fesada karşı koruma altına alınmalı ikinci merhalede ise dini merkezlerin yok olması önlenmelidir.

Kuran’da korumak ve muhafaza etmek konusunda iki kısım ayet bulunmaktadır. Bu ayetlere göre; emniyet ortamının hâkim olduğu ülkede din koruma altında demektir.

Gerçek manada İslami bir ülkeyi ayakta tutak unsurlar, Kuran öğretileri ve Ehlibeyt kültürüdür. Bu nedenle İslami bir ülkede ilk vazife, Kuran öğretilerini ve Ehlibeyt kültürünü korumaktır. Bu bilinçle hareket eden toplumlar hiçbir zaman fesada yönelmez ve İslam düşmanlarının komploları her daim olduğu gibi başarısız olur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.