Ayetullah Muhammed Yezdi: İran İslam cumhuriyetinin politikası, zalime karşı mazlumun yanında yer almaktır

  • 12 Haziran 2015
  • 846 kez görüntülendi.
Ayetullah Muhammed Yezdi: İran İslam cumhuriyetinin politikası, zalime karşı mazlumun yanında yer almaktır

Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Muhammed Yezdi, İran tarafından müzakere sürecini yürütenlerin İslam inkılabı rehberinin güvendiği kimseler olduğuna dikkat çekti ve ancak karşı tarafın güven vermediğini, aksine her geçen gün güveni azalttığını söyledi.

Uzmanlar meclisinin yönetim kurulu ile sorumlu komisyonlarının Kum sekreterliğinde gerçekleştirilen ortak toplantıda bir konuşma yapan Ayetullah Muhammed Yezdi, yaklaşmakta olan Ramazan ayının bereketlerinden söz etti ve şöyle konuştu: Şaban ayının ortası, Kur’an ve Ehlibeyt açısından ne kadar öneme sahipse kadir geceleri de o derece önemlidir. Ramazan ayının asıl bereketi Allah’ın hüccetinin yeryüzündeki mutlak hâkimiyetinin sağlamlaşmasındadır.

Ayetullah Yezdi, İran’ın nükleer müzakereleri konusuna da işaret etti ve şöyle konuştu: Bugün ülkede zihinleri meşgul eden en önemli konu nükleer müzakereler konusudur. Elbette şunu söylemeliyim: İran tarafından müzakereleri yürüten ekip İslam inkılabı rehberinin ve halkımızın güvendiği kimselerdir. Ancak artık müzakere anlaşmasının yazılmasının vakti gelmiştir. Maalesef karşı taraf üzerinde anlaşma sağlanmış önceki hususlar konusunda mızıkçılık yapmakta ve yeni meseleleri gündeme getirmekteler. Aziz rehberimiz İran milletinin kırmızı çizgilerini beyan etti ve nükleer bilimden bu halkın yararlanmasını hiçbir gücün engelleyemeyeceğini dünya kamuoyuna deklare etti. Çünkü bu ilmi bizim gençlerimiz kendi çaba ve gayretleri ile elde etmiştir. Batı ülkeleri bunu bize vermemiş ki şimdi de elimizden alabilsin.

Ayetullah Yezdi sözlerine şöyle devam etti: karşı tarafa olan güvenimiz her geçen gün biraz daha azalmaktadır. İran İslam cumhuriyetinin kırmızı çizgileri riayet edilmelidir. İslam inkılabı rehberinin de ifade buyurduğu gibi hiç kimse bizim bu ilim sahasındaki gelişmelerimizi önleyemez. Dr. Zarif, Rusya ve Çin’in çabasıyla müzakerelerde başarıya ulaşacağımızı ümit ettiğini söyledi. Fakat bizim ümidimiz Allah’adır ve bu kırmızı çizgilerimiz riayet edilmesini ümit ediyoruz. Şunu da hatırlatmak isterim ki gündelik sorunlarımızı müzakerelere bağlamayı da doğru bulmuyorum. Müzakerelerin sonucu ne olursa olsun iç sorunlarımıza makul çözümler üretmeliyiz.

IŞİD terör örgütünün cinayetlerine de değinen Ayetullah Yezdi, bu örgütün İslam devleti ismini kullanarak İslam’la hiçbir alakası olmayan suçlar işlediğini vurguladı ve ekledi: Bu tür gruplar İslam ülkelerini güvensizleştirmek isteyenler tarafından desteklenmektedir. Bu da batının projesidir. Batı İslam ülkeleri ve Müslümanların vahdet ve kardeşliğini asla istemez. Amerika’nın desteği ile Arabistan Yemen’e saldırmaktadır. Bu harekâtın amacı İslam ve Müslümanları tezyif edip zayıflatmaktan başka bir şey değildir. Bugün IŞİD’e karşı savaş çığırtkanlığı yapanlar bu örgütün en büyük destekleyicileridir.

Ayetullah Yezdi, İran İslam cumhuriyetinin politikasının Emirulmuminin İmam Ali’nin (a.s) mantığı temeline göre şekillendiğine dikkat çekerek; “bu politika zalime karşı mazlumun yanında yer almaktır” diye konuştu.

Ramazan ayında iftar sofralarında yapılan yersiz harcamaları da yanlış bulduğunu kaydeden Ayetullah Yezdi şöyle konuştu: Hele devlet kurumları eliyle böyle teşrifata dayalı israf sofraları kurmak son derece yanlıştır. Eğer bu iftarlıklar fakirlere harcanacak olursa gerçek anlamda yerini bulmuş olur. Onun için her türlü lüks harcamalardan kaçınılmasını temenni ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.