BAE, Arabistan ve Ürdün’ün Gazze Halkına İhaneti

  • 20 Aralık 2023
  • 29 kez görüntülendi.
BAE, Arabistan ve Ürdün’ün Gazze Halkına İhaneti

Arap dünyasının ünlü yazarlarından Abdulbari Atvan, Dubai limanını Hayfa’ya bağlayan BAE ile İsrail’in ‘yeni koridor’ girişimini değerlendirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Ürdün üzerinden İsrail’e sevkiyat yapılacak yeni kara taşımacılığı hattı faaliyete geçti.

İsrail saldırılarının devam ettiği ve kuşatma altında tutulan Gazze’de halk temel gıda maddeleri ve içecek temiz su bulamadığı bir durumda, İsrail medyası, Dubai limanından işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Siyonistlere yiyecek dolu sevkiyat gönderildiğini bildirdi.

Al-Mayadeen televizyonu işgal altındaki bölgelere gönderilen sevkiyatın Kızıldeniz’e yeni bir alternatif olan kara taşımacılık aracılığıyla yapıldığını aktardı.

Rejime ait medya organları, Dubai limanı ve İsrail arasında kara güzergah oluşturma testinin başarıyla gerçekleştirildiğini ve 10 TIR’ın İsrail’e ulaştığını iddia etti.

Halbuki, bahsi geçen Arap ülkelerinin işgalci rejimin Gazze halkına karşı işlediği suçlar karşısındaki zayıf tutumu, savaşın başlangıcından bu yana başta Filistin halkı ve grupları olmak üzere Arap ve İslam milletlerinin tepkisini çekmiştir.

BAE’den İsrail’e Gıda Sevkiyatı

Arap Dünyasının önde gelen analistlerinden olan ve aynı zamanda Rey el-Yevm Gazetesi Baş Editörü Abdulbari Atvan, yeni yazısında Kızıldeniz’i kullanamayan İsrail’in imdadına yetişten Suudi Arabistan, BAE ve Ürdün’ün tutumunu eleştirdi.

Atvan, BAE ile İsrail’in ‘yeni koridor’ girişimi ile ilgili kaleme aldığı yazısında şu ifadelerde bulundu:

“Yemenli kardeşlerimiz işgal altındaki Filistin limanlarına doğru hareket eden ve Siyonistlere yük taşıyan İsrail veya uluslararası gemileri hedef alırken, işgalci rejimin yürüttüğü soykırıma karşılık olarak operasyonlar düzenliyor ve böylece direniş gruplarına ve Filistin halkına güçlü bir şekilde destek sağlar.

Siyonist rejim medyası son günlerde, BAE ile işgalci rejim arasında sağlanan yeni kara taşımacılığı hattının hizmete açıldığını ve BAE, Suudi Arabistan ve Ürdün üzerinden İsrail’e ilk sevkiyatın geldiğini bildirdi.

“BAE ve İsrail arasındaki kara güzergah hattı anlaşmasının hizmete girmesi, Yemen’in Bab’ul Mendeb Boğazı’nı kapatma ve İsrail gemilerinin Kızıldeniz’den geçişini engelleme eylemiyle denk geldi. Bu koridor, Dubai ve Hayfa arasında karşılıklı ve güvenli yük taşımacılık yapmayı amaçlıyor.

İlk test adımında Dubai’den 10 sevkiyat Hayfa’ya ulaştı, ancak bu yüzlerce ve binlerce başka sevkiyatın gelişinin bir başlangıcıdır ve amacı Kızıldeniz rotası yerine kara hattı oluşturmaktır. Böylece Yemenlilerin Siyonist rejimini izole etme girişimini etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar. Aslında bu girişim (Arap ülkeleri ile Siyonist rejim arasındaki kara taşımacılık hattı) İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırganlığını desteklemekle uyumludur; Siyonistlerin saldırıları şu ana kadar 20 bin kişinin şehit olmasına, 55 bin kişinin de yaralanmasına, 2 milyon Filistinlinin yerinden edilmesine, Gazze’deki konutların yarısı, hastaneler ve sivil altyapının çoğunun yıkılmasına yol açtı.

İsrail’in Kendisini Koruyacak Gücü Yok

Amman hükümeti, ticari yüklerin Ürdün toprakları üzerinden işgal altındaki Filistin topraklarına geçtiği yönündeki haberleri reddetti. Ürdün hükümetinin bu konuyla ilgili açıklamasını yayınlayan resmi haber ajansına göre, İbrani medyasında, işgal altındaki Filistin’e yük sevkiyatı için Kızıldeniz’e alternatif olarak kara hattı oluşturulduğuna dair haberler yayınlandı. Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Ürdünlü resmi kaynaklar, Ürdün’ün Filistinli kardeşlerine destek konusundaki tutumunun net olduğunu ve Amman hükümetinin bu tutumunu teyit etmek amacıyla işgalci rejimle yaptığı su, gaz ve elektrik sözleşmelerini iptal ettiğini açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.