Bahreyn rejimi tarafından vatandaşlıktan çıkarılmaya tepkiler büyüyor

  • 01 Şubat 2015
  • 909 kez görüntülendi.
Bahreyn rejimi tarafından vatandaşlıktan çıkarılmaya tepkiler büyüyor

Bahreyn’de dikta rejimin  barışçı gösteriler düzenleyenleri siyasi suçlu ve terörist gibi  asılsız iddialarla suçlayarak onlardan bir çoğunun vatandaşlık hakkını iptal etmesine bu ülkenin en büyük muhalif kanadı el’Vifak Cemiyeti’nden tepki geldi.

Bahreyn El’Vifak Cemiyeti,  yayınladığı bildiride, bazı kişilerin vatandaşlık haklarının alınmasını  muhaliflerin cezalandırılması olarak nitelerken, bunun uluslar arası kanunlara aykırı olduğunu bildirdi.

Bahreyn rejimi dün aldığı kararda  72 kişinin vatandaşlıklarını iptal etmiş, onlarcasını da tutuklayarak cezaevine atmıştı.

Bu arada Bahreyn insan hakları  encümeni de, Bahreyn rejiminin bu insanlık dışı girişimini  BM ve Güvenlik Konseyi’ne şikayet edeceklerini bildirirken uluslar arası kuruluşları Bahreyn’de yaşanan insan hakları ihlallerinin önlenmesi konusunda  derhal girişimde bulunmalarını istedi.

Bilindiği gibi Bahreyn’de dikta rejim el’Vifak Cemiyeti genel sekreteri Şeyh Ali Selman’ı cezaevinde haksız ve kanunsuz bir şekilde tutmaya devam ederken  Bahreyn’in bir çok kenti son günlerde  Şeyh Selman’ın serbest bırakılması için  barışçı gösterilere sahne oldu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.