Ban Ki-mon: Filistin’in UCM Üyeliği 1 Nisan’da Başlayacak…

  • 07 Ocak 2015
  • 929 kez görüntülendi.
Ban Ki-mon: Filistin’in UCM Üyeliği 1 Nisan’da Başlayacak…

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mon, Filistin’in resmi üyelik için gerekli belgeleri sunduktan sonra Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne önümüzdeki Nisan ayının 1’inde üye olacağını söyledi.

Filistin’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne üyeliğinin resmi olarak tamamlanmasının ardından işgal güçlerinin Filistinlilere yönelik işlediği savaş suçları hakkında UCM’de dava açılabilecek.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mon tarafından imzalanan ve dün gece geç saatlerde Roma Sözleşmesi internet sitesinde yayınlanan bildiride, Filistin Devleti için sistemin 1 Nisan 2015’ten itibaren uygulamaya geçeceği ifade edildi.

Filistin Yönetimi, BM Güvenlik Konseyi’nde işgalin sona erdirilmesi ve 2017’de bağımsız Filistin devletinin kurulmasıyla ilgili karar tasarısının reddedilmesinin ardından UCM’ye üyelikle ilgili resmi başvuru belgelerini geçen hafta teslim etmişti.

Filistin İnsan Hakları Merkezi Müdürü Raci Es-Surani de Filistin Enformasyon Merkezi’ne verdiği röportajda, Filistin Yönetimi’nin rolünün Roma Sözleşmesi’ni imzalamasıyla sona erdiğini ve bundan sonra UCM’de dava açmak için avukatlara ve insan hakları kuruluşlarına görev düştüğünü belirtmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.