Belçika’da 15 Şüpheli Gözaltına Alındı…

  • 16 Ocak 2015
  • 704 kez görüntülendi.
Belçika’da 15 Şüpheli Gözaltına Alındı…

Belçika’da dün akşamdan itibaren başkent Brüksel ve çevresi ile Verviers kentinde saldırı hazırlığında olduğu belirtilen terör hücrelerine yönelik baskınlarda ikisi Fransa’da olmak üzere 15 şüpheli gözaltına alındı.

Federal savcılık, aralarında Suriye’den dönen savaşçıların da bulunduğu terör hücrelerinin polise saldırı hazırlığı içinde oldukları istihbaratı üzerine, çoğunluğu Brüksel ve Verviers’te toplam 12 eve baskın düzenlendiğini ve gözaltına alınan 13 şüphelinin sorgulandığını açıkladı.

Baskınlar sırasında Verviers kentinde gece polisle çatışmaya giren üç şüpheliden ikisi öldürülmüş, biri yakalanmıştı.

Savcılık sözcüsü Eric Van Der Sypt, düzenlediği basın toplantısında, görevdeki polislere ve polis merkezlerine saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen terör hücresine yönelik operasyonda gözaltına alınanların çoğunun Belçika vatandaşı olduğunu söyledi. Van Der Sypt, aynı operasyon kapsamında Fransız makamlarınca gözaltına alınan iki Belçika vatandaşının iadesini talep edeceklerini bildirdi.

Dünkü baskınlarda aradıkları tüm şüphelileri yakaladıklarını belirten sözcü, “Belçika’da terörizme ciddi bir darbe indirildi” dedi.

Eric Van der Sypt, şüphelilerin Paris saldırılarıyla doğrudan bir bağlantısının bulunmadığını ifade etti.

Federal savcılık yetkilileri, baskınlar sırasında otomatik silahlar, el bombaları ve patlayıcılar dahil çeşitli malzeme, polis üniformaları, telsiz telefonlar ve bir miktar nakit para ele geçirildiğini açıkladı.

Soruşturmada, birkaç haftadır takip edilen zanlıların polis üniforması giyerek girecekleri emniyet binalarına saldırı düzenlemeyi planladıklarından şüpheleniliyor.

Bu arada, Avrupa Birliği Komisyonu sözcülerinden Mina Andreeva, Brüksel’deki AB kurumlarında güvenlik alarmı seviyesini yükselttiklerini açıkladı. Andreeva, “Bu ihtiyati bir tedbir. Somut bir tehdit bulgusu yok” diye konuştu.

Belçika hükümeti dün geceden itibaren tehdit düzeyini ülke genelinde 2’den 3’e yükseltilmişti. Bu karar ilave güvenlik tedbirleri anlamına geliyor. Tehdit düzeyi en fazla 4’e yükseltilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.