Beşar Esad: Suriye, Dünyanın Her Hangi Bir Yerinde Sivillerin Öldürülmesine Kesinlikle Karşıdır…

  • 14 Ocak 2015
  • 1.210 kez görüntülendi.
Beşar Esad: Suriye, Dünyanın Her Hangi Bir Yerinde Sivillerin Öldürülmesine Kesinlikle Karşıdır…

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Çek Literarni Noviny Gazetesiyle yaptığı ve tam metninin yarın yayınlanacağı mülakatında; Suriye’nin her yerde ve her zaman sivillerin öldürülmesine karşı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Esad, “Siyasi tutum ne olursa olsun yada öldürülen şahıslarla siyasi tutum farklı yada aynı olmasını dikkate almaksızın konu sivilleri öldürmekse bu kesinlikle terördür. Suriye de dünyanın her hangi bir yerinde sivillerin öldürülmesine kesinlikle karşıdır.” ifadelerini kullandı.

Bunun Suriye’nin temel ilkesi olduğunu belirten Esad, Suriye’nin de bunu herkesten daha çok bildiğini belirtti. Esad öyle ki Suriye’nin dört yıldan fazla bir süredir böyle bir teröre maruz kaldığını ve bu terörde binlerce masum Suriyelinin kaybedildiğini söyledi.

Sivillerin vefatından duyulan üzüntüyü dile getiren Esad, fakat aynı zamanda ‘Suriye’nin, krizin başından beri bunun olumsuz yansımalarının tehlikesine dikkat çekmeye çalıştığını’ Batılı kimi taraflara hatırlatmak istediğine dikkat çekti.

‘BATILILAR DAR GÖRÜŞLÜ’
Esad Suriye’nin baştan beri Batılı kimi taraflara terörü desteklemeleri ve ona siyasi şemsiye temin etmelerinin doğru olmadığını, çünkü bu terörün bir gün mutlaka ülkelerine ve halklarına uzanacağını belirtmeye çalıştığını ifade etti. Batılı söz konusu tarafların bu konuda maalesef Suriye’ye kulak vermediklerini ifade eden Esad; Batılı kimi yetkililerin dar görüşlü olarak davrandıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Esad; birkaç gün önce Fransa’da yaşananların Suriye’nin vizyonunu doğruladığına dikkat çekti. Aynı zamanda Avrupalı politikaları sorgulama niteliğinde olduğuna işaret eden Esad; Ortadoğu’da ve Fransa’da yaşananların yanı sıra hatta belki de daha önce Avrupa ülkelerinde yaşanan terörün sorumlusunun bu politikalar olduğunu belirtti.

‘TERÖRLE MÜCADELE İLE TERÖRE KARŞI SAVAŞ FARKLIDIR’
Terörle mücadelede en iyi yola ilişkin bir soruya cevabında Esad; terörle mücadele ile teröre karşı savaş arasındaki farkı görmek gerektiğini belirtti. Esad bu süreç içinde terörün masum silerli katlettiğine vurgu yaparak, dolayısıyla bu süreç içinde terörle mücadele değil de teröre karşı savaşmak gerektiğinin altını çizdi. Esad terörle mücadelenin ise orduya değil, uygun ve bilinçli politikalara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kültür aracılığı ile cehaletle savaşmanın önemine dikkat çeken Esad; yoksullukla mücadele için güçlü bir ekonominin de yapılandırılması gereğinin altını çizdi. Esad terörle mücadeleyle ciddi bir şekilde ilgilenen devletler arasında veri alışverişi olması gerektiğini belirtti.

‘AMERİKALILARI UYARDIM’
Sözlerine devam eden Esad; meselenin Afganistan’da olduğu gibi çözülmemesi gerektiğini söyledi. 2001 yılında Şam’ı ziyaret eden ve ‘New York saldırılarına intikam olarak Afganistan’ı işgal etmekten söz eden ABD kongresi üyeleri ile temaslarında bunun ne derecede yanlış olduğuna dikkat çekmeye çalıştığını söyleyen Esad; terörle mücadelenin ‘kanseri tedavi etmeye benzediğini, kanserin de kökünden tamamen bertaraf edilmesi gerektiğini’ izah etmeye çalıştığını belirtti. Esad Batılıların da Afganistan’da kanser dokusunun açıp bir bölümünü almaya çalıştıklarını, dolayısıyla da daha hızlı ve daha geniş alanlara yayıldığına işaret etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.