Beşar Esad: “Teröristleri kollayanlarla müttefik değiliz”

  • 10 Şubat 2015
  • 894 kez görüntülendi.
Beşar Esad: “Teröristleri kollayanlarla müttefik değiliz”

Suriye Cumhurbaşkanı, BBC Kanalı’na verdiği mülakatta, Şam’ın hiç bir zaman teröristlerin işbirlikçileriyle müttefik olmayacağını vurguladı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, BBC Arapça Haber Kanalı’na verdiği mülakatta, IŞİD’e karşı koalisyonun geçen Eylül ayından başlayan operasyonlarından bu yana Şam ve koalisyon güçleri arasında doğrudan bir iletişim olmadığını ama Irak gibi diğer taraflarla bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Esad, Suriye’nin Koalisyonun bir ortağı haline gelmesi ihtimalinin bulunmadığını söyleyerek, “Tabi ki biz IŞİD’e karşı koalisyona girmeyi istemiyoruz ve bunu yapamayız da ve bunun tek bir nedeni var ve o da terörü destekleyen ve kollayan ülkelerle ittifak kuramamamıza bağlıdır, ama Suriye diğer ülkelerin İŞİD’e karşı koalisyon içerisinde yer almalarına karşı değil” dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı ayrıca, Amerika’nın ılımlı muhalif diye tanımladığı grupları desteklemesi ve bunları silahlandırmasını da eleştirerek, “ılımlı muhalif diye bir şey yok ve sadece El Nusra ve IŞİD gibi radikal gruplar var” açıklamasında bulundu.

Esed, ayrıca ordunun kalabalık mekanları bombalamak için varil bombası kullandığı ile ilgili çıkan iddiaları yalanladı ve bunların tamamen uydurma olduğunu belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.