Beşşar Caferi: Suriye Halkının Yaşadığı Acıların Ana Nedeni Terördür.

  • 13 Mart 2015
  • 809 kez görüntülendi.
Beşşar Caferi: Suriye Halkının Yaşadığı Acıların Ana Nedeni Terördür.

Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi kimi devletlerin; Suriye’de genel olarak tüm halk olmak üzere özellikle Suriye kadınının çektiği büyük acıların ana nedeninin, kendi hükümetlerinin terör örgütlerine verdikleri destek olduğunu görmezden geldiklerine dikkat çekti.

Caferi BM’de Kadın Durumu Komisyonunun düzenlediği 59. Oturumda okuduğu Suriye beyanında; kimi devletlerin Suriye’de kadının çektiği acılar ve yaşadığı durumlara timsah gözyaşları döktüklerini ifade etti. Söz konusu aynı devletlerin Suriye’de çokuluslu, radikal ve vatan haini terör çetelerinin tümüne ‘ılımlı muhalifler’ adını vererek her türlü desteği sağladıklarına vurgu yapan Caferi; bu devletlerin teröristleri dünyanın her yerinden örgütlediklerini, silah ve finans sağladıklarını, güvenli barınak ve geçit temin ettiklerini, topraklarında terör eğitimi verdiklerini ve ardından da her türlü vahşeti işlemek için Suriye’ye gönderdiklerine dikkat çekti.

Caferi Suriye’de ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen terör çetelerin Suriyeli kadınları, genç kızları ve hatta kız çocuklarını da nasıl kullandıklarına dikkat çekti. Teröristlerin onları destekleyen ve komuta eden taraflarla işbirliği içinde Suriyeli kızları nasıl fuhuş işçileri olarak kullanıp sattıklarına vurgu yapan Caferi; aynı hükümetlerin destekledikleri radikal teröristlerin de kızlarının sözde cihat nikahında nasıl kullandıklarına dikkat çekti.

Caferi Suriye’de kadına, çocuklara ve tüm masum insanlara işlenen bu dehşet verici vahşet karşısında BM kadın komitesi dahil dünya kamuoyunun takındığı sessiz tutumun gerçekten esef verici olduğunu ifade etti.

Bu terör çetelerinin masum sivil insanlara karşı herhangi bir ayırım gözetmeksizin vahşet dolu eylemler gerçekleştirdiklerini belirten Caferi; tüm kanunlar, ilkeler, yasalar ve tanımlar kapsamında terörist bilinen söz konusu terör çetelerinin adlarını ‘ılımlı muhalifler’ olarak adlandırmanın gerçeği hiçbir şekilde değiştirmeyeceğinin altını çizdi.

BM genel sekreteri, temsilcileri, güvenlik konseyi ve oturumda yer alan çok sayıda devletin uzun süren bir inkardan sonra Suriye’de mevcut terörü itiraf ettiklerine dikkat çeken Caferi; bu itirafın terörün Suriye’de on binlerce masum canı almasından sonra gelmesinin esef verici olduğunu belirti.  Caferi Suriye’de kadın çocuk, yaşlı demeden vahşice ve gaddarca katleden, altyapı ve hizmet kurumlarını sistematik bir şekilde sabote eden terörün Suriyeli kadınlar başta olmak üzere tüm Suriyelilerin yaşadıkları acıların ana nedeni olduğuna bir kez daha vurgu yaptı.

Dolayısıyla Suriye’de kadınlar ve tüm halkın acılarına son vermek için her şeyden önce teröre verilen desteğin kesilmesi gerektiğine dikkat çeken Caferi; bu bağlamda ciddi ve dürüst çabaların terörü destekleyen devletleri bu desteklerini kesmeye zorlanmalarıyla başlaması gerektiğini ifade etti.

Caferi; BM ve uluslar arası toplumda Suriye’de vahşet dolu terörün itiraf edilmesine rağmen kimi devletlerin bu vahşetleri işleyenlerin adını ‘ılımlı muhalifler’ olarak değiştirmeye çalışıp desteklerini sürdürmelerinde ısrarlı olduklarını söyledi. Bu devletlerin terörle mücadelede ciddiyetsizliklerine dikkat çeken Caferi; Güvenlik Konseyinin terörle mücadele kararlarını kendilerine göre yorumladıklarını, BM misakı ve uluslar arası kararlarda çifte standartlı tutum ve politikalar izlediklerini belirtti.

Caferi BM kadın komitesi ve BM’ye tabi tüm kurumların Suriye’de kadının ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirilmesi, maruz kaldığı terörist dayatmalardan kurtulması için Suriye hükümetini desteklemeye davet etti.

Beyanının bitiminde Caferi; BM kurum ve komitelerinin yanı sıra tüm uluslar arası toplumu Filistin ve Golan’da İsrail dayatmaları ve terörüne karşı direnen kadınları da desteklemesine çağırdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.