Beşşar Esad: Biz rejim değil, kurumları olan bir devletiz

  • 17 Şubat 2017
  • 1.057 kez görüntülendi.
Beşşar Esad: Biz rejim değil, kurumları olan bir devletiz

Beşşar Esad; Halep zaferinin teröre karşı savaşta önemli bir adım teşkil ettiğinin inkar edilemez olduğunu fakat terör ve destekçilerine karşı nihai zaferin ancak ve ancak Suriye’nin her karış toprağının terörden kurtarıldığı zaman sağlanmış olacağını belirtti.

El Esad; nihai zaferin sağlanması için henüz uzun bir yolun bulunduğuna dikkat çekerken, öyle ki aralarında Fransa’nın bulunduğu batılı devletlerin yanı sıra Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın da bulunduğu bir kısım bölge ülkeleri tarafından teröre sınırsız desteğin devam ettiğine vurgu yaptı.

Her Hükümetin Sorumluğu Vatan Topraklarının Tamamında Güvenliği Sağlamaktır

Gerçekleştirmek istediği hedeflere ilişkin soruya cevabında el Esad; kuşkusuz Suriye’nin her karış toprağını terörden kurtarmak ve istisnasız her bölgede hükümet kontrolünü sağlamak olduğunu belirtti.

Dünyada her devletin ve hükümetin temel sorumluluğunun halkının güvenliğini temin etmek ve vatan topraklarının tamamını terörden kurtarıp kontrole almak olduğunu belirten el Esad; Suriye hükümetinin de temel hedefinin bu olduğunu kaydetti.

Halep Kırsalının Tamamı Devletin Kontrolüne Dönecek

Halep kırsalının tamamının devlet kontrolüne döndürülmesine ilişkin soruya cevabında el Esad; kuşkusuz olarak bunun için operasyonların devam ettiğini ifade etti.

Halep kırsalının, Türkiye’den destek alan terörden tamamen kurtarılacağının altını çizen el Esad; hiçbir karış toprağın terör ya da yabancı güçlerin kontrolünde bırakılmayacağına işaret etti.

Askeri Operasyonların Sırası Gelişmelere Bağlıdır

Halep’ten sonra İdlib operasyonların başlayacağına ilişkin soruya cevabında el Esad; askeri operasyon seyrinin stratejik öncelikler ve gelişmelere bağlı olduğunu ifade etti. El Esad bir sonraki Hedef’in İdlib, Rakka ya da başka herhangi bir bölge olabileceğini vurgularken, bunun için planın ancak ve ancak Halep ve kırsalının tamamen terörden kurtarılması ardından belirleneceğini söyledi.

Terörden Kurtarılan Alanlar Genişledikçe Durum İyi Olur

Suriye’de saha durumlarının eskisinden daha iyi olduğu konusuna değinen el Esad; terörden kurtarılan bölgelerin genişlemesiyle kuşkusuz durumların daha iyi olacağını fakat genel olarak şu ana dek bunun yeterli olmadığını, Suriye’nin her karışının terörden kurtarılacağını bir kez daha belirtti.

Sorun IŞİD Değil, Sorun IŞİD İdeolojisidir

IŞİD’in teşkil ettiği tehlike konusunda ise el Esad; IŞİD’in radikal ideolojinin sonucu olduğunu, asıl mesele ve tehlikenin de IŞİD’in kendisi değil, sahip olduğu şiddete dayalı radikal ideoloji olduğunun altını çizdi.

Dini ve insani değerlerin çarpıtıldığı, şiddet ve yıkıma dayalı bu ideolojinin de sadece IŞİD’te bulunmadığına dikkat çeken el Esad; aynı ideolojinin Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi ve daha birçok silahlı örgütün aynı ideolojisi olduğunu vurguladı.
ALSO READ Suriye: Yangını körükleyen Türkiye’nin, itfaiyeci rolünü üstlenmesi mümkün değildir

El Esad bu ideolojinin aynı zamanda Libya ve daha başka devletlerde bulunan örgütlerin ideolojisi olduğuna dikkat çekerek, dolayısıyla asıl meselenin sadece IŞİD olmadığının bir kez daha kaydetti.Cumhurbaşkanı el Esad; bundan dolayı sadece IŞİD ya da Nusra Cephesinden değil de, aynı ideolojiye sahip tüm örgütlerin teşkil edeceği tehlikenin altını çizdi.

Tümünün Kökleri Aynı

IŞİD ve diğer terör örgütleri arasında mevcut farka ilişkin soruya cevabında el Esad; radikal ideolojiye sahip tüm terör örgütleri arasında hiçbir farkın bulunmadığını bir kez daha vurguladı. Aynı teröristlerin muhtelif isimler altında yer değiştirdiklerine işaret eden el Esad; bunların sürekli olarak örgüt değiştirmelerine dikkat çekti.

El Esad bunların kendisine ya da şahısa karşı değil, devlete ve halka karşı tehlike teşkil ettiğini, terörist olarak nitelendirilmelerinde temel kriterin anayasa ve uluslar arası kanunlar olduğun da bir kez daha altını çizdi.

Biz Rejim Değil, Kurumları Olan Bir Devletiz

Bir kısım devletlerin “IŞİD ve Esad rejimini benzer tehlike olarak” nitelendirmelerine ilişkin soruya cevabında el Esad; her şeyden önce ‘rejim’ kelimesinin yanlış kullanıldığına dikkat çekti. El Esad, kastedilenin kurumları olan bir devlet olduğuna dikkat çekti.

Suriye devletinin IŞİD ile aynı tehlikeyi taşıdığı konusunda ise el Esad; başta gelen medya araçları ve batılı politikacıların bu meseleyi şeytanlaştırdıklarına dikkat çekti.

Bunu iddia edenlerin baştan beri terörü desteklediklerine vurgu yapan el Esad; Suriye devleti, hükümeti ve ordusuna çamur atmak, baskı uygulamak ve kötülemek için hiçbir gayreti esirgemediklerini belirtti.

Sözlerine devam eden el Esad; Suriye devletini bu şekilde kötüleyen aynı siyasetçiler ve medya araçlarının teröre desteklerini örtbas etmeye çalıştıklarına dikkat çekerken, ‘ılımlı muhalifler’ adı altında IŞİD ve benzeri radikal teröre verdikleri desteği irdelemek istemediklerini söyledi.

Seçim Hakkı Batılıların Değil, Suriye Halkınındır

Cumhurbaşkanı el Esad; Batılıların kendisini seçme ya da seçmeme hakkına sahip olmadıklarına dikkat çekerken, kendisini seçme ya da seçmeme, isteme ya da istememe hakkının sadece ve sadece Suriye halkının hakkı olduğunun altını çizdi.

El Esad Batılıların Suriye ve hükümetini kötülemeleri yerine kendi halklarını terör saldırılarından kurtarma derdine düşmelerinin daha doğru olacağını, dolayısıyla onların bu gibi açıklamalarının kendisi açısından hiçbir önem taşımadığını kaydetti.

Asıl Soruşturması Yapılması Gereken Örgütün Kendisidir

Cezaevlerinde işkencenin olup olmadığını soruşturacak uluslararası gözlemcilerin gönderilmesi önerisi konusunda ise el Esad; asıl soruşturulması gerekenin asılsız yalanlar ve iddialara dayalı bir rapor hazırlayan örgütün kendisi olduğunu belirtti. El Esad Uluslararası Af Örgütünün dünya genelinde taraflı tutumlarıyla bilindiğine dikkat çekti.
ALSO READ Suriye Ordusu, Rus uzmanlar tarafından modernize ediliyor (Fotoğraflar)

Uluslar arası gözlemcilerin ulusal egemenlik ve bağımsızlık kapsamında olması gerektiğini belirten el Esad; her iddianın dikkate alınması ve gözlemcilerin gönderilmesi durumunda devletin tüm zamanını ve çabasını bunlara ayırması gerektiğini söyledi.

Fransa’nın Libya’da sorumlu olduğu ölüm ve yıkıma işaret eden el Esad; bu konuda soruşturma yapacak bir heyetin Fransa tarafından kabul edilip edilmeyeceği sorusuna vurgu yaptı.

Her şeye rağmen Af Örgütünün Suriye’ye heyet göndermesinin egemenlik ilkeleri kapsamında kabul edilemez olduğunu belirten el Esad; raporda öne sürülen iddiaların gerçekle ne derecede ilgisi olduğunun medya araçları tarafından rahatlıkla görülebileceğini kaydetti.

Fransa, Suriye’deki Teröristleri Destekledi

Fransa ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasına ilişkin konuşan el Esad, “bu durum birinci derecede Fransa’nın politikalarına bağlı ve diplomatik ilişkilerle alakalı değil. Diplomatik ilişkilerin olmaması şu an bir sorun teşkil etmiyor. Uzun vadede diplomatik ilişkiler dâhil bütün ülkelerle ilişki kurulabilir” dedi.

El Esad, Fransa’nın ilk günden itibaren Suriye’deki teröristleri desteklediğini ve Suriye’deki katliamlardan doğrudan sorumlu olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı el Esad sözlerine şöyle devam etti : “Onlar defalarca Suriye’deki savaşı desteklediklerini açıkladılar. Gerçekte terörist grup olan sözde ılımlı muhaliflere silah gönderdiklerini itiraf ettiler. Bunu Amerikalılar da Fransızlar da söyledi.”

Yönetimden ayrılmak üzere olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile kişisel bir sorunu olmadığını ve durumunun kendisini ilgilendirmediğini belirten el Esad, “benim sorunum teröristlerle ve teröristleri destekleyen herkesle. Teröristler şu ana kadar bu savaşta bir zafer elde edemedi. Fakat Suriye’yi yıkıyorlar. Yüzbinlerce Suriyeliyi öldürdüler. Bu nedenle savaşı kazandım diyemem. Planları başarılı olmadı. Savaş şu ana kadar bitmiş değil” ifadelerini kullandı.

El Esad, batılı yetkililerin seçim kampanyaları sırasında söylediklerini ciddiye almadıkları için, batı ülkelerinde yapılan seçimlere bel bağlamadıklarını söyleyerek batılı yetkililerin ülkeleri için değil seçmenlerin oylarını kazanmak için konuştuklarına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı el Esad, Fransa seçimlerini savaşı desteklemeyen ve savaş çağrısı yapmayan bir adayın kazanmasını tercih ettiklerini belirtirken “şu an aralarında büyük bir fark görmüyoruz. Seçim kampanyası sırasındaki söylemlerini de dayanak olarak görmüyoruz. Söylemleri arasında büyük bir fark yok” diye konuştu.

Fransız istihbaratıyla dolaylı temasları olduğuna işaret eden el Esad, Suriye’yi içinde Fransız istihbarat yetkilisinin yer aldığı bir parlamento heyetinin ziyaret ettiğini açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.