Beyaz Saray Sözcüsü karar veremedi: Venezuela’da ABD parmağı var mı, yok mu?

  • 24 Şubat 2015
  • 801 kez görüntülendi.
Beyaz Saray Sözcüsü karar veremedi: Venezuela’da ABD parmağı var mı, yok mu?

Beyaz Saray temsilcisi, Venezuela’da hükümetin dile getirdiği “darbe” iddialarına yönelik net bir cevap veremedi. Sözcü, ABD’nin konuyla ilgisinin olmadığını, ancak müdahale için “çalıştıklarını” söyledi.

Venezuela’da Nicolas Maduro hükümetinin “darbe” girişiminden ABD’yi sorumlu tutması, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest’e soruldu.

Earnest önce, Maduro’nun iddiaları hakkında, “Maduro hükümetinden gelen iddialar, daha önceki tüm iddiaları gibi gülünç. Venezuela hükümeti, Venezuela içerisinde yaşanan olaylarla ilgili ABD’yi ve uluslararası toplumun diğer üyelerini suçlamayı bırakmalı” dedi.

Earnest, ABD’nin Venezuela’daki karışıklığı teşvik etmediğini, Venezuela ekonomisini ve hükümetini yıkmaya çalışmadığını söyledi.

Ancak Venezuela ile ilgili bir başka soruda, Earnest farklı cevaplar verdi. Soru, ABD’nin bir süredir Venezuelalı bazı yetkililere ilişkin aldığı yaptırım kararları hakkındaydı. Gazeteci, ABD’nin bazı başka ülkelerle birlikte, Maduro hükümeti üzerindeki baskıyı artırıp artırmayacağını soruyordu.

Earnest’in verdiği cevap ise, Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela’daki durumu açıkça gözlemlediği ve hükümeti olması gereken şekilde davranmaya yönlendirecek araçlar hakkında düşündüğü şeklindeydi.

Earnest, “açıkça”dan kastın, bölgedeki diğer ülkelerle birlikte ve onlarla koordinasyon halinde Venezuela’daki durumu nasıl ele alacaklarına dair görüşmeye devam ettiklerini vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.