BM Genel Kurulu Golan Tepelerinin Suriyeye Ait Olduğunu Oy Çokluğuyla Kabul Etti

  • 24 Aralık 2018
  • 859 kez görüntülendi.
BM Genel Kurulu Golan Tepelerinin Suriyeye Ait Olduğunu Oy Çokluğuyla Kabul Etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, terör rejimi İsrail’in işgali altındaki Golan topraklarında tüm doğal kaynakların egemenliğinin tamamen ve mutlak bir şekilde Suriyelilerin daimi hakkı olduğunu belirten bir kararı ezici çoğunluk oyla onayladı.

BM genel kurulunda ekonomi ve maliye işlerinden sorumlu üçüncü komitenin tavsiyesi üzerine sunulan karar tasarısı BM genel kurulu oylamasında 159 evet oyu alırken, 7 devlet karara hayır dedi. Oylamada 13 devlet ise çekimser oy kullandı.

Kararda Golan topraklarında her türlü doğal kaynak ve zenginliğin tamamen ve daimi bir şekilde Suriyelilerin egemenliğinde olduğunun altını çizdi. Korsan rejim İsrail’in işgal ettiği Golan’da hiçbir doğal kaynak yada zenginliği kullanma, işleme, hasar verme yada yok etme hakkı veya yetkisi olmadığının altını çizilen kararda; işgalci İsrail’in şu ana dek Golan’da doğal kaynaklara ilişkin icraat, kullanım ve bulunduğu tüm adımlara ilişkin ayrıntılı rapor hazırlanması talep edildi.

Bilindiği gibi terör rejimi İsrail, 1967 yılında, Golan’ı işgal etmiş ve daha sonra da bu toprakları işgal altındaki Filistin topraklarına ilhak ettiğini bildirmişti. Ama uluslararası toplum terör rejiminin bu kararını resmiyette tanımadı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.