BM Raporunda Teröristlere Gönderilen Silahların Türkiye Üzerinden Geçirildiği Belirtildi…

  • 30 Aralık 2014
  • 769 kez görüntülendi.
BM Raporunda Teröristlere Gönderilen Silahların Türkiye Üzerinden Geçirildiği Belirtildi…

Suriye’deki radikal gruplara gönderilen silahların Türkiye üzerinden geçirildiği, ilk kez Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’yle ilişkili bir kuruluşun raporunda da yer aldı. Konsey’in ‘El Kaide Yaptırımlar Komitesi’ne destek sağlayan “Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Birimi”nin, raporunda “IŞİD’in çok iyi silahlandığı” belirtilerek şöyle denildi: “Bunların çoğu Irak ya da Suriye silahlı kuvvetlerinin teçhizatıdır veya öncelikle Türkiye üzerinden geçirilen kaçak silahlardır.” Aynı raporda, El Nusra’nın para kaynaklarından birinin Türkiye sınırındaki haraç olduğu vurgulandı. Raporun Ankara ’da rahatsızlık yarattığı belirtiliyor.

Birimin, “IŞİD, El-Nusra Cephesi ve El-Kaide’yle bağlantılı diğer kişi, grup ve oluşumlardan kaynaklanan tehdit ve alınabilecek tedbirlere ilişkin tavsiyeler” çerçevesinde hazırladığı raporda, IŞİD’e giden silahlar konusunda çarpıcı saptamalar yapıldı ve Türkiye’yi ilgilendiren iki kritik bölüm yer aldı.

Raporda, IŞİD’in elindeki silah gücünden söz edilirken, IŞİD ve El Nusra’nın özellikle geleneksel silahlarla dolu bir çatışma bölgesinde faaliyet göstermeleri nedeniyle çok iyi silahlanmış gruplar olduğu belirtiliyor. “Özellikle Irak Hükümeti’ne ait yüklü miktarda ağır silaha el koymuş olan IŞİD, tam teçhizatlı bir gruptur” denilen raporda, Türkiye üzerinden silah geçtiği şöyle anlatılıyor:

“Ayrıca IŞİD ordusunda geleneksel savaş deneyimi olan ve tank ve ağır silahlar da dahil pek çok silah sistemine hâkim savaşçılar bulunmaktadır. Silah ve teçhizat, 1980’ler ve 1990’larda depolanmış mühimmatın yanı sıra daha yeni malzemelerden oluşmaktadır. Bunların pek çoğu ya Irak ya da (daha nadiren) Suriye Arap Cumhuriyeti’nin silahlı kuvvetlerinin el konulmuş teçhizatıdır veya öncelikle Türkiye üzerinden geçirilen kaçak silahlardır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.