BM: Taliban’ın Afganistan’daki faaliyetleri kaygı verici boyutta

  • 18 Aralık 2018
  • 803 kez görüntülendi.
BM: Taliban’ın Afganistan’daki faaliyetleri kaygı verici boyutta

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto, Afganistan’daki savaşa müzakerelerle son verme şansının son 17 yılda ilk kez bu kadar yüksek olduğunu söyledi.

Afganistan’da Taliban’ın faaliyetlerinin kaygı verici olduğunu belirten BM yetkilisi,  BM Güvenlik Konseyini Afganistan’daki son gelişmelere ilişkin bilgilendirmesinde, Afganistan hükümeti ve Taliban arasındaki temasları değerlendirdi.
Afgan hükümetinin Cenevre’deki Afganistan Konferansı sırasında bir barış planı sunduğunu ve Taliban ile doğrudan müzakereler yürütecek bir heyet oluştuğunu belirten Tadamichi Yamamoto, ABD’nin de çeşitli taraflarla aktif görüşmeler yaptığını ifade etti.

Bir sonraki önemli adımın ise Afgan hükümeti temsilcileri ve Taliban’ın bir araya gelmesi olduğunu aktaran Yamamoto, ”Afganistan’daki savaşa müzakerelerle son verme şansı son 17 yılda ilk kez bu kadar gerçekçi” dedi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da Konseyde yaptığı konuşmada, Afganistan’daki terör saldırılarını kınayarak, Türkiye’nin Afganistan’a terörle mücadelesinde desteğini sürdüreceğini söyledi.

Türkiye’nin 2001 yılından beri Afganistan’ın güvenliğinin sağlanmasına destek verdiğini belirten Sinirlioğlu, 2018-2020 yılları için Türkiye’nin Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri’ne destek amaçlı 60 milyon dolar taahhütte bulunduğunu ifade etti.

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti de, daha önce Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanmasına yönelik her türlü girişimi ciddiyetle desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.