BM Yemen İçin Kapsamlı Çözüm Planının Detaylarını Açıkladı

  • 25 Ekim 2016
  • 1.048 kez görüntülendi.
BM Yemen İçin Kapsamlı Çözüm Planının Detaylarını Açıkladı

Söz konusu planın içeriğiyle ilgili olarak, BM’de görev yapan kaynaklardan edinilen bilgiye göre, plan kapsamında anlaşma imzalandıktan 24 saat sonrasına kadar Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin yardımcısı olan Ali Muhsin El-Ahmar istifa edecek ve yerine anlaşmalı başka biri gelecek.

Yine plan kapsamında Mansur Hadi, tüm yetkilerini yeni yardımcısına devrederken, yeni yardımcı da Mansur Hadi taraftarları, Ulusal Kongre Partisi ve Ensarullah mensuplarının tamamını kapsayan “ulusal birlik hükümeti”nin kurulması yönünde bir karar yayınlayacak.

Kaynaklardan gelen bilgiye göre, plan kapsamında anayasanın düzenlenmesinin ardından referanduma gidilmesi ve anlaşmanın yapılmasından sonraki bir sene içerisinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilmesi de ayrıca önemseniyor.

Sahada ise, plana göre, anlaşmanın imzalanmasından sonraki bir ay içerisinde San’a, Taiz ve El-Hadide’den çekinilmesi ve ardından şehirlerde alt kollarını oluşturacak olan merkezi bir askeri komitenin kurulması gerektiği de ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.