BM’den ABD’ye tepki…

  • 25 Kasım 2014
  • 690 kez görüntülendi.
BM’den ABD’ye tepki…

ABD’nin Missouri eyaletinde 18 yaşında silahsız siyah bir genci öldüren beyaz polis hakkında verilen “Yargılamaya gerek yok” kararına, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad El Hüseyin’den tepki geldi.
Zeid Raad El Hüseyin Amerikalı yetkililerin, ırk kökenli sorunların ülkede yasaların uygulanmasını nasıl etkilediğini incelemeleri gerektiğini söyledi.

El Hüseyin ABD’de bazı kesimlerin hukuk sistemine güvenmediklerini belirtti.
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, büyük jürinin kararının insan hakları alanında uluslararası hukuka uygun olup olmadığı konusunda ise yorum yapmadı.

El Hüseyin ABD’de polisle çatışmalarda ölen, cezaevlerindeki ve idam cezasına çarptırılan Afrika kökenli Amerikalıların sayısının orantısız olduğunu, bunun da kendisini kaygılandırdığını vurguladı.
Büyük jüri kararından sonra konuşan Savcı Robert McCulloh ise 60 tanığın ifadesinde birbiri ile çelişen noktalar olduğunu ve tanıkların beyanlarının fiziki kanıtlarla uyum içinde olmadığını söylemişti.
Öldürülen Michael Brown’un ailesinin avukatları ise jürinin kararına şiddetle karşı çıktıklarını vurguladı.
Avukatlar Benjamin Crump ve Anthony Gray, jüri sürecinin adil olmadığını, Brown’u öldüren polis memuru Darren Wilson’ın çapraz sorguya alınmadığını söyledi.
İki avukat da, yeni bir savcı atanmasını talep etti.
80’den fazla gözaltı

9 Ağustos’ta Michael Brown’ı öldüren Darren Wilson hakkında dün alınan karar, Missouri’nin Ferguson kasabasında halk sokaklara dökülmüştü.Sokağa dökülen kalabalıkla polis arasında gece boyunca şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Yetkililer, 61’i Ferguson’da olmak üzere 80’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
St Louis Emniyet Müdürü Jon Belmar kalabalığın en az 150 el ateş açtığını, polisin ise karşılık vermediğini söyledi.

Ferguson’da dükkanlar yağmalandı, yüzlerce araç ve bina ateşe verildi.
Çatışmalar polis tarafından kontrol edilemeyince, Missouri Valisi Jay Nixon gece Ulusal Muhafız Gücü’nü de göreve çağırdı.
Başkan Barack Obama ve Michael Brown’un ailesi ise halka itidal çağrıları yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.