Burkina Faso Dışişleri Bakanı: Afrika ülkeleri İslam Devrimi’nin emperyalizme karşı direnişinden ilham alıyor!

  • 05 Eylül 2023
  • 20 kez görüntülendi.
Burkina Faso Dışişleri Bakanı: Afrika ülkeleri İslam Devrimi’nin emperyalizme karşı direnişinden ilham alıyor!

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, resmi temaslar için Tahran’a gelen Burkina Faso Dışişleri Bakanı Olivia Rouamba’yı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Reisi bu görüşmede İran’ın İslam Dervimi Zaferi’nden sonra tüm Afrika ülkeleriyle iyi ilişkiler kurduğuna değinerek, Afrika ülkelerinin sömürgecilik ve terörizme karşı direnişini takdir etti.

Reisi, iki ülke arasında  ortak ekonomik işbirliği komisyonunun faaliyete geçmesini, ilişkilerin düzeyinin artırma ve işbirliğini geliştirme açısından etkili olduğunu belirterek, İran’ın kendi deneyimlerini başta Afrika olmak üzere dost ülkelere aktarmaya hazır olduğunu duyurdu.

Burkina Faso Dışişleri Bakanı Olivia Rouamba da Burkina Faso da dahil olmak üzere Afrika ülkelerinin İslam Devrimi’nin emperyalizme karşı direnişinden ilham aldığını belirterek, “En önemli gündemimiz İran’la işbirliği eksenlerini harekete geçirmek olacak” dedi.

Olivia Rouamba ayrıca ülkesinin İran ile işbirliklerini güçlendirmekten yana olduğunu söyledi.

Burkina Faso Dışişleri Bakanı Tahran ziyareti kapsamında ayrıca İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya geldi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.