Büyük Şeytan Amerika, Teröristlerin Son Nefeslerini Vermesinden Kaygılı

  • 17 Kasım 2017
  • 1.340 kez görüntülendi.
Büyük Şeytan Amerika, Teröristlerin Son Nefeslerini Vermesinden Kaygılı

Suriye’deki teröristler, Irak’ta terör örgütlerinin olduğu gibi bu ülkelerde son nefeslerini çekerken, başta Amerikalılar olmak üzere destekçilerini kaygılandırıyor.

Bu şartlarda Amerikalılar teröristlere daha açık bir şekilde destek vererek onların Irak ve Suriye’de işlerinin bitmesini engellemeye çalışıyorlar. IŞİD Suriye’deki yenilgilieri ve başarısızlıklarının devamında Bukemal kentinde ağır yenilgi alarak bu kentten kaçmak zorunda kaldı. Bu durumda onlara destek veren Amerikalıların çeşitli yollara başvurarak bu güçleri tekrar toparlamaya ve Suriye ordu ve halk güçlerinin stratejik Bukemal kentinde istikrar sağlamalarını engellemeye çalışıyorlar. Bu çerçevede Amerika’nın sözde terörle mücadele koalisyon güçleri Bukemal kentinden kaçan teröristlere destek sağlamaya çalışıyorlar.

Bu arada Amerikalı yetkililer de teröristlerin imha edilmesini engellemek için onların tehlikesiz bir şekilde Suriye’nin diğer bölgelerine doğru geri çekilmelerini sağlamaya çalıştılar.

120 bin nüfusa ve özel stratejik konuma sahip Bukemal kenti yaklaşık 3 yıldan beri IŞİD teröristlerin işgalinde bulunuyordu. Bu kentin sahip olduğu petrol havzaları bir yana Fırat nehrinin buradan Irak’a bağlanması nedeni ile kentin önemini daha da arttırmaktadır. Üstelik bu kent IŞİD’in Suriye doğusundaki en son üssü sayılıyordu.

Suriye genel kurmay başkanlığı 9 kasım günü yayınladığı bildiri ile Deyrozur eyaletinin güneyinde olan Bukemal kentinin işgalden kurtarıldığını bildirerek, kentin işgalden kurtarılmasının IŞİD’in bölgede yenilgisi ve bölgeyi parsellemeye çalışan destekçilerinin hayallerinin boşa çıkması anlamında olduğunu bildirdi.

Fakat Amerika’nın liderliğindeki sözde IŞİD ile mücadele adındaki koalisyon güçlerinin Suriye’nin Bukemal sınır şehrinde IŞİD’li teröristlerin kaçmalarına destek verdiği ortaya çıktı. Suriye ve müttefikleri ortak operasyon karargahı yayınladığı bildiride, sözde koalisyon güçlerinin Bukemal’den kaçmak zorunda kalan teröristlere yardım ettiğini ve aynı zamanda Suriye  güçlerinin Bukemal’de ilerlemesini engellemek için teröristlere destek verdiğini bildirdi.

Sputnik’e konuşan Rus siyaset bilimci Stanislav Tarasov bu konuda şöyle konuştu:

Suriye’de bu başarılar bekleniyordu. Hem koalisyon hem Rusya hem de Rusya’nın partnerleri faaliyet gösteriyor. IŞİD gerçekten de Suriye’yi terk ediyor. Ancak teröristler nereye gidiyor? ABD, IŞİD komutanlarının Afganistan, Yemen gibi başka ülkelere gitmesine yardım ediyor, militanlardan bazıları Irak’a gidiyor. Bu, IŞİD’in ABD’ye uymayan rejimlere baskı uygulama aracı olarak kullanıldığının göstergesi.

Stratejik Bukemal kentinin, başka stratejik kent olan Deyrozur’un işgalden kurtarılmasından bir hafta sonra Suriye güçleri tarafından işgalden kurtarılması, tekfirci IŞİD teröristlerinin Suriye’deki sözde hilafetlerinin sonu anlamındandır. Suriye silahlı kuvvetleri ve halk güçlerinin Bukemal bölgsinde zaferi, bu ülkede IŞİD’e son kurşunun sıkılması anlamındadır. Zira bu bölge pratikte teröristlerin Irak ve Suriye’de aldıkları yenilgilerden sonra elebaşlarının toplandığı bölge idi.

Amerika’nın sözde terörizm ile mücadele koalisyonu çerçevesinde Irak ve Suriye’deki faaliyetleri, Washington’un terörizm ile mücadelesinin ne kadar boş bir iddia olduğunu gösteriyor. Amerika’nın bu iki ülkede IŞİD’e verdiği destek, Amerika’nın IŞİD’in kurucusu ve baş destekçisi olduğu konusunda şüphe bırakmıyor. Amerika’nın siyasetleri Washington’un terör gruplarını yöneterek dünyanın çeşitli bölgelerinde kendi özel hedeflerini gerçekleştirmeye çalıştığını gösteriyor; üstelik bu konu Amerika’nın dış siyasetinde özel bir konumu vardır. Fakat bölge ülkeleri ve özellikle Irak ve Suriye halklarının örnek sayılan direnişi, teröristlerin bu ülkelerde tam yenilgileri için geri sayımın başlamasına, dünyanın şahit olmasına sebep oldu. Tabi ki Amerika’nın çalışmaları da bu durumun değişmesinde etkili olmadı ve sadece uluslararası alanda Amerika için daha fazla rezaletin yaşanmasını beraberinde getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.