Caberi Ensari: İran’ın Suriye’de ifa ettiği rol, gerçeklere dayalıdır

  • 25 Ekim 2018
  • 703 kez görüntülendi.
Caberi Ensari: İran’ın Suriye’de ifa ettiği rol, gerçeklere dayalıdır

Suriye müzakerelerinde İran’ı temsil eden başmüzakereci Hüseyin Caberi Ensari, hiçbir ülkenin başka ülkeleri dışlama imkanına sahip olmadığını belirterek, İran’ın Suriye, Astana Süreci ve barıştaki rolünün gerçeklere dayalı olduğunu vurguladı.

İran, Rusya ve Türkiye üst düzey uzmanlarının katılımıyla Moskova’da düzenlenen üçlü toplantının ardından açıklama yapan Caberi Ensari, İran’ın Türkiye’de Suriye konulu toplantıya katılmamasıyla ilgili bazı karşıt medyada çıkan iddiaya gösterdiği tepkide, ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin mantıksız tutumunun diğer etkin aktörler tarafından takip edilmeyeceğini çünkü yenilgiye uğramış bir politika olduğunu kaydetti.

İranlı başmüzakereci, Astana Süreci ve diğer uluslararası irtibatlar çerçevesinde sürdürülebilir barış için Tahran’ın çalıştığını vurguladı.

Caberi Ensari dün ve bugün Moskova’da Rusya ve Türkiye temsilcileriyle yaptığı görüşmelere işaretle, bu görüşmelerin ana gündem maddesinin Astana Barış Süreci’nin nasıl ilerletileceği hakkında olduğunu belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.