Cevad Zarif’ten Amerika’nın İddialarına Tepki

  • 04 Ocak 2019
  • 867 kez görüntülendi.
Cevad Zarif’ten Amerika’nın İddialarına Tepki

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, Amerika dışişleri bakanının İran’ın füze programı ve uzay çalışmaları ile ilgili iddialarına tepki gösterdi.

Dışişleri bakanlığının bildirdiğine göre Muhammed Cevad Zarif, Amerika dışişleri bakanının İran uzay çalışmaları ile ilgili iddialarına tepki olarak “İran tarafından uydu taşıyıcının fırlatılması veya füze denemesi, Güvenlik Konseyi 2231 sayılı kararını ihlal etmiyor, BMGK’nin kararlarını ihlal eden ise Amerika’dır” dedi.

Dışişleri bakanı Amerika’nın İran’ın füze denemesi hakkında konuşacak konumda olmadığını belirterek, bu ülke yetkililerine “saygının saygı getirdiği gibi tehdidin de tehdidi beraberinde getirdiğini” hatırlattı.

Mike Pompeo dün yayınladığı bildiride İran’ın uydu taşıyıcılarının kıtalar arası füze sistemine bir sisteme sahip olduklarını iddia ederek, İran’ın uydu taşıyıcıya sahip olmaması gerektiğini ileri sürdü. Amerika dışişleri bakanı iddiaları ile ilgili hiçbir kanıt ve belge sunmadan uydu taşıyıcıların fırlatılmasının BM bildirileri ile çeliştiği gibi bir iddiada bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.