Cihangiri: İran her zaman her yerde Irak halkının yanında olacaktır…

  • 17 Şubat 2015
  • 812 kez görüntülendi.
Cihangiri: İran her zaman her yerde Irak halkının yanında olacaktır…

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Irak Meclis Başkanı Selim al-Cuburi ile görüşen İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Irak Ordusu ve halkının IŞİD karşısında elde ettiği başarılara dikkat çekerek, “Bu başarıların devam etmesi ve tarihi Irak ülkesinin teröristlerden kurtulmasını diliyoruz” dedi.

Cihangiri iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayarak, “Parlamentolar arasındaki ilişkilerden, iki ülke ve halklar arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde kullanılmalıdır. İki ülke parlamentoları arasındaki dostluk kuruluşlarının çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. Bu çalışmaların gelişmesi ile, tarihi, kültürel ve dini geçmişe sahip İran ve Irak ilişkilerinin daha da gelişebilmesini umut ediyoruz” dedi.

Irak’ı etkisi altına alan terör örgütleri hakkında konuşan Cihangiri, “Terör örgütleri, bir müslüman grubuna destek vermek adı altında, birçok maddi ve insanı zarar üretmiştir. Dini alimlerimizin de görüşleri ile, her türlü şiddeti kınamaları ve etnik gruplar arasındaki gerginliklerin önüne geçmeleri gerekmektedir. IŞİD ile mücadele sadece askeri yöntemler ile gerçekleşemez ve ideolojik ve finansal desteklerin kesilmesi gibi çalışmalar da gerçekleşmelidir. İran, Irak’ın güvenliği kendi güvenliği ve Irak’ın gelişimini kendi gelişimi olarak kabul ediyor” dedi.

Cihangiri açıklamasının başka bölümünde ise “İran her zaman her yerde Irak halkının yanında olacaktır. Irak’ın bu sorunları aşacağı ve gelişim yolunda ilerleyeceğinden eminiz. İran, Irak ile deneyim paylaşımı yapmaya ve ülkenin yeniden yapılanmasına yardım etmeye hazırdır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.