Ebu Merzuk BM’ye Sunulan Taslağın İçeriğinin Halka Açıklanmasını İstedi…

  • 27 Aralık 2014
  • 864 kez görüntülendi.
Ebu Merzuk BM’ye Sunulan Taslağın İçeriğinin Halka Açıklanmasını İstedi…

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Dr. Musa Ebu Merzuk Filistin Özerk Yönetimi’nden BM’ye sunduğu taslağın içeriğini halka açıklamasını istedi.

Hamas lideri Ebu Merzuk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi’nin sunulan taslaktaki 8 maddede değişiklik yapıldığını duyurmasının yetmediğini belirterek, Filistin halkının bu noktaları ve değişmiş halini görme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün neden önce taslağı onaylamadığını soran Ebu Merzuk, Filistin halkının hak ve hukukunu yok sayan ilk taslağı hazırlayanların yargılanması gerektiğini ifade etti.

Ürdün 18 Aralık günü, Filistin Yönetimi ve Arap ülkelerinin koordinasyonunda hazırlanan ve 2017 sonuna kadar 1967 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sonlanmasını isteyen Filistin karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi’ne resmen sundu. Filistin Özerk Yönetimi tarafından hazırlanan ve Ürdün aracılığıyla BM’ye sunulan taslak başta Hamas olmak üzere Filistin direniş hareketleri tarafından reddedildi. BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan taslakta Kudüs, mülteciler ve yerleşim birimleri konularında eksiklikler olduğu konusunda ciddi eleştiriler var.

İtirazlar ve yapılan eleştiriler üzerine FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Said Arikat taslaktaki 8 maddenin değiştirildiğine dikkat çekerek, BM’nin ay sonunda taslağı oylamaya sunmasının beklendiğini açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.