Ebu Merzuk’tan Mısır’a Çağrı: “Gençlerimizi Öldüreceğinize Kapıları Açın”

  • 05 Ocak 2015
  • 857 kez görüntülendi.
Ebu Merzuk’tan Mısır’a Çağrı: “Gençlerimizi Öldüreceğinize Kapıları Açın”

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Mısır’dan Gazze sakinlerini öldürmek yerine kuşatma altındaki Gazze Şeridi’yle arasındaki kapıları ve sınırı açmasını istedi.

Ebu Merzuk, Mısır ordusunun Cuma akşamı sınırda öldürdüğü Zeki El-Hubi isimli Filistinli gencin ailesini ziyaret ederek taziyede bulundu. Mısır ordusunun Filistinli gence ateş açarak öldürmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Ebu Merzuk, Filistinliler ve Mısırlılar arasındaki dilin bu şekilde olmaması gerektiğini ifade etti.

Taziye ziyareti sırasında yaptığı konuşmada “Mısır’daki kardeşlerimizle mesajımız bu türden olmamalı. Sınırlar kaldırılıp kapılar açılacağına ve kardeşçe diyalog kuracağımıza böyle oluyor ve hiç şüphesiz kardeşler arasında ilişkiler böyle olmamalı. Bu olaydan büyük üzüntü duyduk” dedi.

Kardeşler arasındaki dilin “ateş açma” olmaması gerektiğini kaydeden Ebu Merzuk, olayın üzüntü verici olduğunu ve söylenenlerin hiçbirinin dökülmemesi gereken bir kanın döküldüğü gerçeğini değiştirmeyeceğini ifade etti.

Bu tür bir olayın daha önce yaşanmadığını belirten Ebu Merzuk, bölgenin Gazzeliler ile Sina halkı arasında iletişim bölgesi olduğuna dikkat çekti.

Mısır ordusu Cuma akşamı Gazze-Mısır sınırında Filistinli gençlere ateş açmış ve 17 yaşındaki Zeki İyad El-Hubi’yi şehit etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.