Ekonomi Uzmanı Nasr Abdülkerim: “Filistin Yönetimi Bütçesinin İçi Boş”

  • 11 Şubat 2015
  • 785 kez görüntülendi.
Ekonomi Uzmanı Nasr Abdülkerim: “Filistin Yönetimi Bütçesinin İçi Boş”

Yeni yılın ikinci ayına girilmesine rağmen tartışılması için Filistin Parlamentosu’na veya onaylaması için Filistin Başkanı Mahmud Abbas’a herhangi bir bütçe sunmaması nedeniyle Filistin hükümetinin 2015 bütçesi belirsizliğini koruyor.

Rami El-Hamdallah başkanlığındaki uzlaşı hükümetinin önümüzdeki ayın sonunda bütçe tayini için kanuni sürenin dolmasını beklediği ve sürenin sonunda emrivâki yaparak hazırladığı planı itirazsız zorla kabul ettirmeyi hedeflediği bildirildi.

Birzeit Üniversitesi öğretim görevlilerinden ekonomi uzmanı Nasr Abdülkerim, Filistin Enformasyon Merkezi’ne verdiği röportajda, Filistin genel bütçesinin altı yıldır Filistin Yönetimi Başkanı’na onaylaması için hep 31 Mart’ta anayasal sürenin sona ermesinin ardından sunulduğunu ve Başkan’ın onayıyla aynı gün yürürlüğe girdiğini söyledi.

Bütçenin Kasım ayında tartışılıp yıl sonunda kabul edilerek yeni yıla girilirken hazır olması gerektiğine dikkat çeken Abdülkerim, bütçenin kabulündeki gecikme nedeniyle planlamadan ve gözetimden yoksun olduğunu bildirdi.

Filistin genel bütçesinin Filistin Yönetimi’nin doğuşundaki şartlar nedeniyle bir takım sorunları bulunduğunu ifade eden Abdülkerim, Filistin Yönetimi’nin doğuştan çarpık bir yapısı olduğunu ve egemenliğinin kısıtlı olduğunu, bu nedenle ekonomi yönetiminin anahtarlarına sahip olmadığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.