Emir Abdullahiyan: Iraklı aşiretlerin terörizmle mücadelede önemli rolleri olmuştur

  • 27 Şubat 2018
  • 1.166 kez görüntülendi.
Emir Abdullahiyan: Iraklı aşiretlerin terörizmle mücadelede önemli rolleri olmuştur

İran meclis başkanının uluslararası işler yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Irak’ta ister Şii ister Sünni olsun aşiret liderlerinin terörizmle mücadele ve tekfirciler tarafından işgal edilen toprakların özgürlüğüne kavuşması ve bölge şartlarının iyileştirilmesinde çok önemli rollerinin olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, dün Tahran’da  Iraklı bazı aşiret liderleriyle görüşmesinde, İran ve Irak arasında stratejik işbirliğinin ve ilişkilerin kalkınmasının önemine temas ederek, ‘İran İslam Cumhuriyeti, Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetini korumak için çabalarına destek vermektedir ve bütün herkesin Irak’ın birlik ve istikrarını, barışını desteklemelerini ümit etmekteyim” dedi.

İran meclis başkanı yardımcısı, İran ve Irak arasında ilişkilerin ve işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, bu ilişkilerin geçmişe göre daha da güçlenmesinin iki ülke ve bölgenin yararına olacağını söyledi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, ayrıca siyonist rejimin bölge ve Irak’la ilgili hedeflerine temas ederek, ”siyonist rejimin Şii ve Sünni gruplar arasında tefrika çıkarmaya yönelik rolü ve çabaları bilinen bir gerçektir’ dedi.

Iraklı aşiret liderleri de, sözkonusu görüşmede, İran ve Irak arasında ilişkilerin güçlendirilmesinin  Irak’ın stratejik hedeflerinden olduğunu ve her zaman iki ülke ilişkilerinin karşılıklı saygı esasına, iyi komşuluk ilişkilerine göre olduğunu ve iki ülke arasında terörizmle mücadele konusunda güzel bir işbirliğinin olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.