Ensarullah üyesinden Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesine tepki

  • 02 Ocak 2023
  • 63 kez görüntülendi.
Ensarullah üyesinden Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesine tepki

Yemen Ensarullah Hareketi üyesi Muhammed Al-Buhti, Türkiye ve Suriye’nin ilişkileri normalleştirme ve farklılıkları sona erdirme çabalarını memnuniyetle karşıladı ve iki ülke liderlerine bu konudaki protestoları dikkate almamalarını tavsiye etti.
Buhti, Türkiye ve Suriye’nin aralarındaki ilişkileri yeniden başlatma çabaları ile ilgili olarak Twitter hesabında şunları yazdı: “Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geri dönüşü iki Müslüman ülkenin ortak menfaatidir ve iki ülke hükümetleri bu konudaki protestolara kulak asmamalı; çünkü Suriye’deki savaş davasının kapanmasında ve bu ülkede barışın sağlanmasında en büyük kaybeden Suriye halkını kuşatan ve bu milletin düşmanlarıdır. Onları hayatta kalma ve yaşamanın bütün unsurlarından mahrum etmeye ve Müslümanlar arasında iç fitne ve çatışmaları körüklemeye çalıştılar.”
Geçen hafta Rusya, Suriye ve Türkiye savunma bakanları 11 yıl sonra ilk kez Moskova’da bir araya gelerek Suriye krizinin çözümünü görüştüler. Ankara ile Şam arasındaki görüş ayrılıklarına rağmen Türk kuvvetlerinin Suriye’den çekilmesi bu görüşmenin sonuçlarından biriydi.
Türkiye son 11 yılda Suriye’de devrim dediği şeyi destekleyerek bu ülkenin hükümetini devirmeyi başaramadı ve bu müdahaleler sonucunda, Ankara’ya göre ayrılıkçı ve “terörist” milisler, Türkiye’nin güney sınırlarında güç kazandılar ve Amerika ve bazı ülkelerden silah ve destek aldılar.
Bu nedenle, birkaç ay öncesinden, Beşar Esed’in ortadan kaldırılamayacağını ve kendisinin ve Suriye hükümetinin bekasının Türkiye’nin ulusal güvenliğinin çıkarına olduğunu anlayarak, yanlış politikalarını değiştirmeye çalıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.