Esad: Yıkıcı Taassup ile Gerçek İman Arasındaki Fark İdrak Edilmelidir

  • 22 Aralık 2014
  • 891 kez görüntülendi.
Esad: Yıkıcı Taassup ile Gerçek İman Arasındaki Fark İdrak Edilmelidir

Suriye devlet başkanı Beşar Esad dün Vakıflar Bakanlığının yıllık konferansına katılan Müslüman ve Hıristiyan din adamları heyetini kabul etti.

Görüşmenin başında Suriye Vakıflar Bakanlığının düzenlediği bu gibi buluşmaların ulusal ve tarihi açıdan büyük anlam taşıdığına dikkat çeken Esad; etnik ve dini açıdan oldukça zengin Suriye toplumunun güç ve birliğini yansıttığını ifade etti.

Esad Suriye halkının sahip olduğu sosyal zenginlik ve birlik beraberliğinin vatanın maruz kaldığı hırçın savaşa karşı direnmesinde temel bir dayanak teşkil ettiğini belirtti.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad Suriyelilerin vatanımızda yaşananların gerçeğini idrak etmeleriyle bunun dini anlamda çalışmaların kapılarını açtığına işaret etti.

Bu bağlamda yıkıcı taassup ve radikallik ile gerçek iman arasındaki farkın idrak edilmesi yönünde çalışmaların önemine dikkat çeken Beşar Esad; gerçek imanın dinlerin cevherine dayanmakla birlikte ahlak, sevgi, hoşgörü ve başkasına saygı temelleriyle temsil olduğunun altını çizdi.

Esad muhtelif bölgelerde ulusal uzlaşmaların pekiştirilmesi ve tüm Suriyeliler arasında diyalog kültürünün yayılmasında din adamlarının oynadıkları role takdirlerini ifade etti.

Diğer yandan din adamları halkının birlik beraberliğe tutunmaları, teröre karşı mücadeleleri ve kendisine yabancı karanlık tekfirci ideolojileri reddetmesiyle Suriye’nin her daim kültür ve zenginliğin meşalesi olarak kalacağını belirtti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.