Ferhat: “Hamas Meşruiyetini Mısır Yargısından Değil Cihadından Alıyor”

  • 01 Mart 2015
  • 756 kez görüntülendi.
Ferhat: “Hamas Meşruiyetini Mısır Yargısından Değil Cihadından Alıyor”

Mısır mahkemesinin İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ı “terör örgütü” ilan etmesini değerlendiren Hamas liderlerinden Yusuf Ferhat, hareketin meşruiyetini Mısır yargısından değil cihadından aldığını belirtti.

Kahire Acil İşler Mahkemesi’nin haksız kararını protesto eden binlerce Filistinli dün akşam (28 Şubat Cumartesi) Gazze’de düzenlenen yürüyüşe katılarak, Hamas’ın meşruiyetini Filistin topraklarının dört bir yanında dökülen şehit kanlarından aldığı mesajını verdi.

Yürüyüşe katılanlar, Hamas Hareketi sancakları ile üzerinde “El-Kassam terörist değil”, “El-Kassam ümmetin onuru”, “Hamas direniştir” ve benzeri sloganlar yazılı pankartlar taşıdı.

Mısır yargısının kararının Hamas’ın sahip olduğu ve Hafya’ya ve Tel Aviv’e kadar uzanan füzeleriyle kazandığı halk desteğini etkilemeyeceğini ifade eden Ferhat, Hamas’ın “terör örgütü” ilan edilmesinin bu kararı verenlerin kendi alınlarına sürdükleri bir kara leke olduğunu söyledi.

Kararın Hamas’ı şehitlerin açtığı direniş yolunda yürümekten alıkoyamayacağını kaydeden Ferhat, Hamas’ın bir milli kurtuluş hareketi olduğunu ve başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmediğini, daima Arap ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye çalıştığını bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.