Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı: Siyonist Rejim, Gazze Şeridi’nin Yeniden İmarını Engelliyor

  • 09 Haziran 2015
  • 902 kez görüntülendi.
Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı: Siyonist Rejim, Gazze Şeridi’nin Yeniden İmarını Engelliyor

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Müfid El-Hasayine, işgal rejiminin kapıları kapatarak ve inşaat malzemesi girişine izin vermeyerek Gazze Şeridi’nin yeniden imarını aksatmasına karşı uluslararası toplumu göreve çağırdı.

El-Hasayine, Filistin İskan Konseyi’nin bugün (8 Haziran Pazartesi) Gazze kentinde düzenlediği yeniden imar konulu panelde yaptığı konuşmada, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın yeniden imar için hazır olduğunu, birçok vatandaşın yıkılan evleri yeniden yapmak için plan ve projelerini hazırladığını fakat işgal rejiminin kapıları kapattığını ve yeniden imarı engellediğini söyledi.

Binlerce ailenin evsiz bırakılmasının ve barakalarda yaşamak zorunda kalmasının kabul edilemez olduğunu kaydeden El-Hasayine, sekiz yılı aşkın bir süredir abluka altında yaşayan Gazze Şeridi’nin yeniden imarı için milyar dolarlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak hasar tespitinin yüzde 90’ını tamamladıklarını ifade eden El-Hasayine, evleri tamamen yıkılan ailelerden bininin isimlerini Katar Yeniden İmar Komitesi’ne ve bin beş yüzünü de Kuveyt’e gönderdiklerini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.