Filistin Halkı, Korsan İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i Protesto Etti…

  • 03 Şubat 2015
  • 779 kez görüntülendi.
Filistin Halkı, Korsan İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i Protesto Etti…

Korsan İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, El Halil kenti ile yakınlarındaki Kiryat Arba Yahudi yerleşim biriminin yanı sıra İbrahim Camisi’ni ziyaret etmesi Filistinliler tarafından protesto edildi.

Korsan İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in, Batı Şeria’nın güneyindeki El Halil kenti ile yakınındaki bir Yahudi yerleşim birimini ziyaret etmesi, buradaki Filistinliler tarafından protesto edildi, kentte İsrail askerleri ile Filistinli gençler arasında olaylar çıktı.

Yedioth Ahronoth gazetsinin haberine göre, Rivlin, El Halil kenti ile yakınlarındaki Kiryat Arba Yahudi yerleşim biriminin yanı sıra İbrahim Camisi’ni ziyaret etti.

Haberde, Yahudi yerleşimcilere ait bir müzenin açılışını gerçekleştiren İsrail Cumhurbaşkanının burada yaptığı konuşmada El Halil’in binlerce seneden bu yana Filistin’de Yahudi varlığının mevcudiyetine şahitlik eden kentlerden biri olduğunu söylediği aktarıldı.

Akşam saatlerinde ise Rivlin’in ziyaretini protesto etmek isteyen Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında olaylar çıktı. Görgü tanıkları, onlarca Filistinlinin katıldığı protestolara İsrail askerlerinin ateş açarak ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale ettiğini anlattı.

Hamas hareketinden yasama meclisi üyesi Mahmud el-Hatib, ziyareti “küstahlık” olarak nitelendirerek, Filistin yönetiminden “Batı Şeria’nın Yahudileştirilmesinin önüne geçilmesi konusunda sorumluluklarını yerine getirmesini” istedi.

Rivlin’in ziyaretini “tehlikeli” olarak değerlendiren Fetih hareketinden Enver Bedr ise ziyaretin Filistin varlığına karşı aşırı sağın saldırısı kapsamında gerçekleştiğini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.