Filistinli Esirlerin İşgal Zindanla Başlattığı Toplu Açlık Grevi Üçüncü Gününde

  • 19 Nisan 2017
  • 1.144 kez görüntülendi.
Filistinli Esirlerin İşgal Zindanla Başlattığı Toplu Açlık Grevi Üçüncü Gününde

Filistinli 1500 esir cezaevi koşullarının iyileştirilmesi talebiyle işgal zindanlarında üç gün önce “Özgürlük ve Onur Açlık Grevi” adıyla başlatılan açlık grevi eylemini sürdürüyor.

17 Nisan’da işgal zindanlarında açlık grevine başlayan Filistinli esirler, işgal rejimi cezaevi idaresi tarafından ellerinden alınan hakların geri verilmesini talep ediyorlar.

Filistinli esirlerin başlattığı açlık grevini takip eden medya komitesi, işgal yönetiminin esirlere yönelik cezai uygulamalarını sürdürdüğünü, ziyaretleri yasakladığını ve esirlerin yerlerini değiştirdiğini söyledi.

Komite, dün gece konuyla ilgili yayınladığı bildiride, cezaevleri idaresinin dün sabahtan itibaren insan hakları kurumlarının avukatlarına engel olduğunu ifade etti.

Celbu’ Cezaevi’nde avukatların ziyaretlerine izin vermeyen cezaevi yönetiminin gerekçe olarak henüz bir gün önce eyleme başlayan açlık grevindeki esirlerin yürüyemediklerini öne sürdüğü kaydedildi.

Ofer Cezaevi’nde ise cezaevi yönetiminin Esir Kulübü avukatının esirleri ziyaretine izin vermediği ve esirlerden bazılarının cezaevinde bulunduğunu inkar ettiği bildirildi.

Bu arada, Askalan Cezaevi’nde tutulan hasta esirlerden bazılarının da açlık grevi eylemine katıldığı ve cezaevi yönetiminin esirlere yönelik elektrikli aletlerine el koyma gibi cezai uygulamalara başladığı belirtildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.