Foto: Keferya ve Fua Halkını Taşıyan Otobüsler Halep’e Vardı

  • 17 Nisan 2017
  • 7.846 kez görüntülendi.
Foto: Keferya ve Fua Halkını Taşıyan Otobüsler Halep’e Vardı

Tekfirci gruplar Üç gün boyunca bu savunmasız insanları taviz anlaşmasında verdikleri tüm sözler ve taahütlere rağmen, yemeksiz, susuz ve en zor durumlarda zorla tutarak, günlerce söz konusu bölgeden geçmelerine izin vermemişti.

Halep’e gidecek olan otobüslerin sayısı, 75 araçtı ancak tekfircilerin saldırılarında araçlardan bir kaç tanesi ağır hasar aldı ve Halep’e gidecek olan Beş Bin Keferya ve Fua halkından onlarca kişi şehit düştü ve yaralandı.

Kurtarılanlar Halep’e girdikten sonra onlar için geçici bir süre için hazırlanmış olan sığınaklar ve yerleşim yerlerine geçtiler. Önümüzdeki zamanda ise Lazkiye, Humus ve Şam’a aktarılacaklar.

Teröristlerin yapılan anlaşmalara sadık kalmamasına rağmen, Suriye ordusu verdiği sözleri tutarak, silahlı teröristler ve ailelerini Medaya ve Zebdani’den Halep’de 60 otobüs ile aktarmıştı.

Tesnim muhabirinin aktardığına göre, geçen gün bir intihar teröristi yüksek miktarda patlayıcı madde ile yüklü olan bombalı bir aracı,  gıda ürünleri taşıyan bir araç şeklinde çocukların bulunduğu yere sürdü ve birçok çocuk orada toplanmış iken kendini patlattı. Son istatistiklere göre, şehitlerin sayısı 118 kişiye ve yaralıların sayısı ise 224 kişiye ulaştı.

Öte yandan teröristlerin el-Raşidin durağında zor bir duruma maruz kalan vatandaşlar, bir kaç ailenin patlama ardından tamamen kaybolduklarını, ancak onların patlamada zarar görmediklerini, teröristler tarafından kaçırıldığını söylediler. Kaçırılan vatandaşlardan hiç bir haber yok. Keferya ve Fua halkı müzakere dosyalarındaki yetkililerden biran önce kaçırılan vatandaşların bulundukları yeri keşfetmelerini istediler. Özellikle alınan bazı bilgilere göre, Keferya ve Fua halkının birçoğu Türkiye plakalı araçlar ile Suriye ve Türkiye’ye sevk edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.