Gazze Halkı Yeniden İmarın 2015’te Bir An Önce Başlatılmasını İstiyor…

  • 01 Ocak 2015
  • 811 kez görüntülendi.
Gazze Halkı Yeniden İmarın 2015’te Bir An Önce Başlatılmasını İstiyor…

Filistinli Muhammed Es-Suudi, ailesiyle birlikte hâlâ yıkılan evinin enkazı üzerine kurduğu, kışın soğuğundan ve yazın sıcağından korumayan çadırda yaşam mücadelesi veriyor. İşgal güçlerinin Eş-Şaaf Mahallesi’nde ailesine ait 25’ten fazla evi yıktıktan sonra Es-Suudi’nin önünde başka bir seçenek kalmadı.

İşgal ordusu savaş aletinin Gazze Şeridi’ne açtığı ve 51 gün süren savaş boyunca kuşatma altındaki Gazze’de Eş-Şucaiyye, Eş-Şaaf, Huzaa, Beyt Hanun ve birçok bölgede yol açtığı yıkım söz konusu bölgelerde yaşayan ve evleri yıkılanların hayatlarını zorlaştırırken, evsiz kalanların çektiği sıkıntılar kış aylarında yağmur, kar ve soğuk havayla daha da artıyor.

Muhammed Es-Suudi, kendisine ve aile üyelerine ait evlerin yıkıldığını, akrabalarında dahi başlarını sokacak bir ev kalmadığını, sadece üzerlerindeki elbiselerle çıktıkları evlerinden geriye enkazdan başka bir şey kalmadığını söyledi.

Yeniden imar faaliyetlerinin başlamasının gecikmesinden endişe ettiğini kaydeden Es-Suudi, “Evimin yeniden yapılmasını bekleyeceğim. Başka çarem yok” dedi.

Savaş sırasında Han Yunus kenti Huzaa bölgesindeki evi tamamen yıkılan Ümmü Sabirin En-Neccar da aile fertleriyle birlikte genişliği 30 metrekareyi geçmeyen prefabrik evde yaşamaya çalışıyor.

Ekonomist Muin Receb, 2015 yılı girerken Gazze Şeridi’nin yeniden imarı konusunda belirsizliğin sürdüğünü söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.