GECF toplantısının sonuç bildirgesi

  • 24 Kasım 2015
  • 865 kez görüntülendi.
GECF toplantısının sonuç bildirgesi

Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (GECF) 3. Zirve oturumu dün gece yayınlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

İRNA’nın haberine göre, Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Örgütü (GECF) Genel Sekreteri Muhammed Hüseyin Adeli tarafından okunan sonuç bildirgesinde, örgüte üye ülkelerin liderleri ve ülkeler, doğalgaz rezervlerinin daimi hakimiyeti hukukunda işbirliği ve bağlılık ilkeleri çerçevesinde GECF’in yönetmeliğine göre hareket etmeleri gerekliliğine vurgu yapıldı.

Bildirgede ayrıca, çevreyle ilgili kaygıların dikkate alınarak, iktisadi ve siyasi güvensizlikten dolayı yaşanan sorunları da göze alarak doğalgazın adaletli bir fiyatının olmasının altı çizildi.

Nüfus artışından, iktisadi kalkınma ve çevre sağlığı konusundan dolayı doğalgaza olan talebin daha da artacağına değinilen sonuç bildirgesinde, bundan dolayı da doğalgazda arz-talep güvenliği, ayrıca siyasi hedeflerden uzak bir şekilde doğalgaz piyasasının saydamlığı, tek yanlı karar almalardan kaçınılması gibi konularda Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler arasında işbirliğinin gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

Sonuç bildirgesinde, üye ülkelerin iktisadi ve toplumsal menfaatlerinin gerçekleşmesi amacıyla uluslar arası alanda koordineli bir şekilde siyaset ve strateji yürütmeleri gerektiğinin de altı önemle çizildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.