Güvenlik bahanesini öne süren Mısır, Gazze Sınırına İnşa Edilecek Tampon Bölge İçin Rafah’ı Tamamen Yıkacak

  • 08 Ocak 2015
  • 844 kez görüntülendi.
Güvenlik bahanesini öne süren Mısır, Gazze Sınırına İnşa Edilecek Tampon Bölge İçin Rafah’ı Tamamen Yıkacak

Kuzey Sina Valisi General Abdülfettah Harhur’un açıklamasına göre, Mısır yönetimi Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınıra yakın bölgede kurulu Rafah kentini tamamen ortadan kaldırıp tampon bölge haline getirmeyi planlıyor.

Vali Harhur, konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında, Gazze Şeridi sınırına inşa edilecek tampon bölgenin Rafah kentinin tamamen kaldırılmasını gerektirdiğini belirterek, plan çerçevesinde kentin tümüyle yıkılacağını söyledi.

Mısır yönetimi, Gazze Şeridi sınırında inşa edilecek tampon bölgenin güvenlik nedenleriyle inşa edileceğini, Sina Yarımadası’ndaki terörle mücadele kapsamında olduğunu ve sınırlardan “İsrail”e yönelik yapılacak olası saldırıları önlemeyi hedeflediğini ifade ediyor.

Kuzey Sina Valisi’nin bu açıklaması, Gazze Şeridi ile Mısır arasında tampon bölge inşası için bölgeyi boşaltma çalışmalarının ikinci aşamasının başlamasından hemen önceye denk geldi. Plan, yaklaşık 2044 kişinin yaşadığı 1220 evin yıkılmasını içeriyor.

Vali Harhur, tazminata hak kazanan kişilerin tespiti için komisyon kurulduğunu ve tazminatlar ödenene kadar ev kiralamaları için her aileye 1500 Mısır Sterlini (yaklaşık 210 ABD Doları) yardım yapılacağını açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.