Hamas: Uzlaşı Hükümeti Gazze ve Batı Yaka Arasında Adil Davranmalıdır…

  • 28 Aralık 2014
  • 752 kez görüntülendi.
Hamas: Uzlaşı Hükümeti Gazze ve Batı Yaka Arasında Adil Davranmalıdır…

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) uzlaşı hükümetine çağrıda bulunarak Gazze ve Batı Yaka arasında adil davranmasını, iki bölgedeki insanlara karşı eşit sorumluluk taşıması gerektiğini belirtti.

Hamas dün akşam (27 Aralık Cumartesi) konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Hamas “Gazze’nin Eş-Şati Mülteci Kampında imzalanan uzlaşı anlaşması ve ardından kurulan uzlaşı hükümetinin üzerinde altı ay geçmesine rağmen Gazze’deki halkımız hükümetten kendisine yönelik hizmet ve sorumluluk görmedi. Bölünmenin sonlanması ve halkın birliği için gereken her türlü esnekliği göstermemize rağmen varılan anlaşmanın maddeleri hayata geçirilmediği gibi, uzlaşı hükümeti de üzerine düşeni yapmamıştır” dedi.

Hamas, bölgenin imarına acilen başlanmasını, uzlaşı hükümetinin Gazze’ye yönelik sorumluluklarını bir an önce yerine getirmesini ve Gazze’nin sınır kapılarının da açılmasını istedi.

Açıklamanın sonunda Hamas şu hususları bir kez daha hatırlattı: “Hamas olarak ulusal uzlaşı anlaşmasının hayata geçirilmeyen maddelerinin hayata geçirilmesini, özellikle Filistin parlamentosunun açılmasına izin verilmesini ve seçim için takvim belirlenmesini istiyoruz. Anlaşma maddelerini uygulanmasına hemen başlanması gerekir. Özgürlüklerin takibi için kurulan komisyonun aktif hale getirilmesini, siyasi tutuklamalara son verilmesini ve tutuklananların da serbest bırakılmasını istiyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.