Hamas ve Fetih hareketinden İşgal rejiminin yeni planına tepki

  • 02 Ocak 2018
  • 1.168 kez görüntülendi.
Hamas ve Fetih hareketinden İşgal rejiminin yeni planına tepki

Filistin’de HAMAS ve Fetih hareketleri, işgal rejiminin iktidardaki partisi Likud’un Batı Şeria’da Siyonist yerleşkelerin işgal topraklarına ilave edilmesini öngören tasarıyı kabul etmesine tepki gösterdiler.

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Sözcüsü Fevzi Behrum işgal rejiminin yeni kararına gösterdiği tepkide, Likud Partisi’nin aldığı bu kararın, Siyonist rejimin ABD’nin tutumundan faydalanarak Filistinliler’in haklarına yönelik agresif politikasını sürdürdüğünü ortaya koyduğunu belirtti.

Berhum, ayrıca bu kararın HAMAS’ın Oslo ve uzlaşma projelerine karşı tutumunun doğru olduğunu gösterdiğini belirtertti.

Fetih Hareketi de bir açıklama yaparak; Likud Partisi’nin Batı Şeria’daki Siyonist yerleşkelerin işgal topraklarına ilave edilmesini öngören tasarıyı onaylamasını kınadı.

Fetih, tasarının kabul edilmesinin, imzalanan tüm anlaşmaların yok edilmesi anlamına geldiğini ve karşısında sessiz kalınmayacak kışkırtıcı bir girişim sayıldığını bildirdi.

Tasarının BM ve Güvenlik Konseyi’nin kararlarının açık ihlali sayıldığını belirten Fetih, İsrail’in bu kararıyla barış sürecini tek taraflı olarak sonlandırdığını ve bu rejimin kararının tehlikeli sonuçlarından sorumlu olduğunu vurguladı.

Uluslararası camiayı İsrail’in bu cinnetini derhal durdurmaya çağıran Fetih, Filistin’de yerleşkelerin yasa dışı olduğunu, İsrail’in Filistinlilerin kırmızı çizgilerini alaya almanın felaket sonuçları olacağını bilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Genel başkanlığını, işgal rejiminin başbakanı Benjamin Netanyahu’nun yaptığı Likud Partisi’nin Merkez Kurulu, dün Siyonist yerleşim merkezlerinde resmi egemenliğin İsrail’e ait olması gerektiği hakkında bir kongre düzenleyerek, tasarıyı kabul etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.