Hanna İsa: “İşgal Yönetiminin 77 Filistinlinin Evlerini Yıkması Etnik Temizlik”

  • 26 Ocak 2015
  • 988 kez görüntülendi.
Hanna İsa: “İşgal Yönetiminin 77 Filistinlinin Evlerini Yıkması Etnik Temizlik”

Kudüs ve Kutsal Mekanlara Destek İçin İslami ve Hıristiyan Heyeti Genel Sekreteri Hanna İsa, işgal yönetiminin 20-23 Ocak arasında Ramallah, Eriha, Kudüs ve El-Halil’de 42 ev, oda ve tesisi yıkmasının ve çoğu çocuk 77 kişiyi sokağa atmasının topluca cezalandırma olduğunu söyledi.

İşgal yönetiminin gerçekleştirdiği yıkımların Filistin insanının barınma hakkının ve uluslararası anlaşmaların çiğnenmesi anlamına geldiğini kaydeden İsa, Dördüncü Cenevre Anlaşması’nın 54’üncü maddesinin işgal güçlerinin kişilere, cemaatlere veya devlete ait taşınabilir ve sabit mülkleri yıkmasını yasakladığını hatırlattı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı İşgal Altındaki Filistin Topraklarında İnsani Durumları Koordinasyon Ofisi (OCHA)’nın belgelendirdiği yıkımların işgal yönetiminin Filistinlileri zorla göç ettirmek niyetini gösterdiğini ifade eden İsa, işgal yönetiminin bu yaptığının etnik temizlik olduğunu belirtti.

Hanna İsa, işgal yönetiminin Yahudi yerleşimciler için daha çok yerleşke, konut, yol ve askeri tesis inşa etmek amacıyla Batı Yaka ve Doğu Kudüs’te çok sayıda yıkım gerçekleştirmeyi sürdürdüğünü söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.