Harrazi: Nükleer anlaşma Amerikalıların güvenilmezliğini gösterdi

  • 12 Kasım 2017
  • 1.278 kez görüntülendi.
Harrazi: Nükleer anlaşma Amerikalıların güvenilmezliğini gösterdi

İran Dışişleri eski Bakanı Kemal Harrazi; nükleer anlaşmanın ABD’nin güvenilmez olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri eski Bakanı Kemal Harrazi, Avusturya’da yayınlanan Wiener Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada; nükleer anlaşmanın İran’ın müzakereye hazır olduğunu ve Tahran’ın tüm yükümlülüklerine bağlı olduğunu gösterdiğini, ancak Amerikalıların nükleer anlaşmayı ihlal edip, yaptırım uygulamakla güvenilmez olduklarını kanıtladıklarını ifade etti.
Suudilerin şimdiye kadar Zarif’in Yemen krizinin çözümü için 4 maddeli önerisini kabul etmediklerine dikkat çeken Harrazi, bu planın uygulanması için önce Yemen savaşına son vermeleri gerektiğini ifade etti.
Harrazi ayrıca, İran ile Sudi Arabistan’ın Yemen krizinin çözümü için eşgüdümlü hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.
İran’ın Dışişleri eski Bakanı sözlerinin devamında; Suudilerin İran’a yönelik hasmane politikasına son vermesi gerektiğinin altını çizerek, Suudi Arabistan’ın İran’ın Yemen’e füze tedariki yaptığı iddiasının tamamen mesnetsiz olduğunu söyledi.
Harrazi ayrıca, İran’ın Irak ve Suriye’nin işlerine karıştığı iddialarını tekzip etti. Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve güçlerinin teröristlerle mücadelede önemli rol ifa ettiğini belirterek; “İran’ın yardımları olmasaydı, Irak ve Suriye düşmüş oldurdu” diye konuştu.
İslam İnkılabı Rehberi’nin nükleer anlaşmaya yönelik tutumu ile ilgili olarak Harrazi; “Rehberimiz en iyi biçimde nükleer müzakerecilerimizi desteklemiştir. Eğer Ayetullah Hamanei’nin desteği olmasaydı biz bugün durduğumuz yerde olamazdık” açıklamasına bulundu.
Nükleer anlaşmanın İran’ın diyaloğa hazır olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Dışişleri eski Bakanı; “Edindiğimiz tecrübelerden, ABD ile müzakere yapmayacağız ve onlara güvenemeyeceğimizi öğrenmişizdir” dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.