Hong Kong Halkı, Hükümet Karşıtı Gösteriler İçin Meydana İndi…

  • 01 Şubat 2015
  • 730 kez görüntülendi.
Hong Kong Halkı, Hükümet Karşıtı Gösteriler İçin Meydana İndi…

Hong Kong’da geçen yıl 79 gün süren hükümet karşıtı gösterilerin üzerinden bir buçuk ay geçmesinin ardından binlerce kişi yeniden meydanlara çıktı.

Bölgede protestoların sembolü sarı şemsiyenin kullanıldığı gösteride, protestocuların, yürüyüşlerini, oturma ve işgal eylemine dönüştürmemesi için yaklaşık 2 bin polis memuru görev yaptı.

Protesto yürüyüşüne, organizatörlere göre 13 bin, polise göre ise 6 bin 600 kişi katıldı.

Gösterinin organizatörlerinden Daisy Chan, katılımın beklentinin altında olmasını, “Bugün de çalışmak zorunda olan kişiler var. Bu nedenle birçok kişi yürüyüşe katılamadı” şeklinde değerlendirdi.

“Occupy Central” eylemlerinin liderlerinden Benny Tai ise katılımın az olmasının, insanların vazgeçtiği anlamına gelmediğini ifade etti.

Yürüyüş güzergahı boyunca birkaç metrede bir polis bulunmasına rağmen, yürüyüşün “Occupy Central” eylemlerinden daha sakin gerçekleştiği bildirildi.

Causeway Bay’daki Victoria Park’tan başlayan gösteri yürüyüşü Central bölgesinde sona erdi.

Çin’in, Hong Kong halkının 2017’de yapılması planlanan seçimde kendi liderlerini seçebileceğini, ancak adayların Pekin yönetimine bağlı geniş temsilli bir komite tarafından belirleneceğini açıklamasının ardından bölgede eylül ayında başlayan gösteriler 3 aya yakın sürmüştü.

Eylemler sırasında gösterilere yoğun katılımın olduğu günlerde sokağa çıkanların sayısı 100 bini bulmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.