İbadi: IŞİD, bütün bölge için bir tehdittir

  • 26 Aralık 2014
  • 980 kez görüntülendi.
İbadi: IŞİD, bütün bölge için bir tehdittir

Türkiye’de resmi temaslarda bulunan Irak başbakanı dün Türkiye başbakanı Ahmet Davutoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında terör örgütü IŞİD’in  yalnızca Irak için değil bütün bölge ülkeleri için  tehdit olduğunu söyledi.

Irak’ta IŞİD örgütünün işgalindeki bölgelerin kurtarılmasının bütün bölge ülkelerinin işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirten el’İbadi, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantılarını tekrar başlatmak üzere Türkiye’de bulunduklarını belirtti. Bu toplantıları Irak ve Türkiye’nin yanında, bölgenin çıkarını gözetecek şekilde tekrar hayata geçirmek istediklerini kaydeden İbadi, “Bu dönemde bütün alanlarda ikili ekonomi, enerji, güvenlik ve askeri işbirliğimizi ilerletmek istiyoruz” dedi.

İbadi, Irak’ta sadece güvenlik meseleleriyle ilgilenmediklerini aynı zamanda yolsuzlukla da mücadele konusunda çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Irak güvenlik güçlerinin eğitilmesi ve Irak güvenlik güçlerinin güçlendirilmesi konusunda Türkiye’nin sunduğu yardımlar için teşekkür eden İbadi, “Herhangi bir terör örgütünün Türkiye’ye zarar vermesine izin vermeyiz. Bu konuda Irak topraklarından komşu Türkiye’ye karşı herhangi bir müdahale olursa buna izin vermeyiz. Türkiye’nin içişlerine de karışmayız” şeklinde konuştu.

İbadi, Irak’ta ve Suriye’de etnik ve mezhep temelli çatışmalara karşı olduklarını vurgulayarak, bu konuda küresel bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

İbadi, Türkiye ile ikili ilişkilere önem verdiklerini vurgulayarak, “Sadece sorunları konuşmak değil aynı zamanda yapıcı ilişkiler kurarak tam bir açılım içinde olmak istiyoruz. İki ülkenin egemenliği bağlamında, ilişkilerimizi ekonomik, siyasi, ticari, güvenlik ve askeri bütün alanlarda geliştirme arzusu içindeyiz” diye konuştu.

Bu arada Türkiye başbakanı Ahmet Davutoğlu da, iki ülke arasında gerçekleşen karşılıklı üst düzey ziyaretlerin, ülkelerin derin tarihi dostluğunu yansıtan güzel bir işaret olduğunu belirterek, başbakanlık görevini üstlendikten sonra ilk ziyaretlerinden birini Irak’a yaptığını, İbadi’nin de Türkiye’yi ziyaret etme isteğini gündeme getirince, bundan memnun olduklarını ve hemen davet ettiklerini söyledi.

“Şu anda birinci gündem maddemiz güvenlik konusudur” diyen Davutoğlu, “Irak’ta yaz aylarından itibaren yaşanan ve bir terör örgütü olan IŞİD’in yaptığı saldırılarla ortaya çıkan güvenlik riski sadece Irak’ı değil, bütün bölgeyi etkilemektedir ve sadece Irak’a değil, bütün bölgeye ve Türkiye’ye de bir tehdit mahiyeti, bir risk mahiyeti taşımaktadır. Bu çerçevede Irak’ın toprak bütünlüğüne, Irak’ın güvenliğine ve istikrarına, Türkiye’nin güvenliği ve istikrarı gibi bakıyoruz. Irak’a bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Türkiye ve Irak’ın önemli dış ticaret ortakları olduğunu belirten Davutoğlu, dış ticaretin 2013’te 12 milyar doları, 2014 yılının 9 ayında da 8-9 milyar doları aştığını, güvenlik şartlarının etkilediği ticaretin, güvenlik şartları iyileştikçe ivme kazanacağına inandığını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, yabancı savaşçılar konusunda ise gerek Irak’ta, gerek Suriye’de hiç bir yabancı savaşçının olmaması gerektiğine inandıklarını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.