İİT, BMGK’den Yemen’e müdahale etmesini istedi

  • 16 Şubat 2015
  • 1.025 kez görüntülendi.
İİT, BMGK’den Yemen’e müdahale etmesini istedi

İİT utanmadan BMGK’den Yemen’e müdahale etmesini istedi. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Yemen’e askeri müdahalede bulunma çağrısı yaptı.

İİT Yürütme Kurulu’nun Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen aşırılık ve terörle mücadele konulu olağanüstü toplantısının sonuç bildirisi okundu.

Yemen’deki siyasi ve güvenlik durumuna ilişkin büyük endişe duyulduğu aktarılan bildiride, Ensarullah Hareketi’nin tek taraflı adımlarının kabul edilmediği vurgulandı.

Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) girişimi ve ulusal diyalog görüşmelerinin neticelerine göre, tarafları barışçıl yollarla yeniden siyasi süreci başlatmaya davet eden bildiride, Yemen’le ilgili BM Anlaşması’nın askeri müdahaleye izin veren 7. bölümünün yürürlüğe konulması çağrısında bulunuldu.

BM Anlaşması’nın 7. bölümü, BMGK’nın uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için hava, deniz ya da kara kuvvetleri aracılığıyla gerekli saydığı her türlü girişimde bulunmasını öngörüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.