İmam Ali Hamanei: Herkes şunu bilmelidir ki, kardeşlerine kuyu kazan kişi, önce kendisi düşer

  • 04 Ekim 2021
  • 1.194 kez görüntülendi.
İmam Ali Hamanei: Herkes şunu bilmelidir ki, kardeşlerine kuyu kazan kişi, önce kendisi düşer

Dünya Müslümanları ve Mustazafları Rehberi İmam Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, “İran’ın kuzeybatısında, bazı komşu ülkelerde yaşanan olayların çözümü yabancı güçlerin bu ülkelere müdahalesinin engellenmesidir.” dedi.

İmam Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, bugün video konferans yöntemiyle İmam Hüseyin (a.s) Askeri Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet törenine katıldı.

Askeri öğrenicilere hitap eden İmam Ayetullah Ali Hamanei, vatan ve millet için sağlam bir kale olan İran Silahlı Kuvvetleri’nin ülkenin gururu olduğunu söyledi.

Hz. Ali’nin (a.s) “Askerler, Allah’ın izniyle, halkın kalesidir” hadisine atıfta bulunan İmam Ayetullah Hamanei, “Silahlı kuvvetlerimiz, yerli ve yabancı düşmanların sert tehditlerine karşı gerçek anlamda sağlam bir savunma kalkanıdır.” dedi.
İslam İnkılabı Rehberi, güvenliğin önemine değinerek, “Başkalarına güvenerek kendi güvenliğini sağlayabileceğini düşünenler, yakında tokat yiyerek cezasını göreceklerini bilmelidir.” ifadesini kullandı.

Beyanatının devamında yabancı güçlerin bölgedeki varlığını eleştiren İmam Ayetullah Hamanei, şunları kaydetti:

“Bölgemizde ABD birliklerinin yanı sıra yabancı güçlerin varlığı yıkımlar ve çatışmalara yol açmıştır. Herkes kendi milletine dayanarak ülkeleri ile ordularının bağımsızlığı için çalışmalı ve bölgedeki diğer komşu ülkeleri ile askeri işbirliği içinde hareket etmeli.

Donanımlı ABD ordusu, Taliban’ı devirmek amacıyla komşu ülke Afganistan’a girdi. Bu ülkede 20 yıl kalıp, katliamlarla cinayetler işledi ve uyuşturucuyu teşvik etti. Bu ülkenin sınırlı altyapısını yerle bir eden ABD, 20 yıl sonra yönetimi Taliban’a teslim edip gitti.

Bölge ülkelerinin orduları kendi güvenliğini sağlayabilir. Onlar çıkarlarını korumak için yabancı güçlerin müdahalesine veya topraklarında askeri bir varlığın bulunmasına izin vermemelidir.”

İmam Ayetullah Hamanei, İran’ın kuzeybatısındaki ülkelerin meseleleri hakkında, “İran’ın kuzeybatısında, bazı komşu ülkelerde yaşanan olayların çözümü yabancı güçlerin bu ülkelere müdahalesinin engellenmesidir.” dedi.

İmam Ayetullah Hamanei, “Silahlı kuvvetlerimiz her zaman mantıkla hareket eder. Bu davranış, mevcut sorunların çözümü için diğer ülkelere model olmalı. Herkes şunu bilmelidir ki, kardeşlerine kuyu kazan kişi, önce kendisi düşer.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com