İmam Ali Hamanei İslam Birliğini Güçlendirme Yönünde Hareket Ediyor

  • 23 Ekim 2016
  • 895 kez görüntülendi.
İmam Ali  Hamanei İslam Birliğini Güçlendirme Yönünde Hareket Ediyor

Lübnan “Gulna ve El-Amel” Birliği Başkanı Şeyh Ahmet El-Katan, Bağdat’ta düzenlenen İslami Uyanış Zirvesi’nin önemini vurgulayarak, “Bu zirve İslam dünyasında kamuoyunun bilincini yükseltmek ve İslam birliğini güçlendirmek için düzenlenmektedir” dedi.
Şeyh Ahmed El-Katan İslami Uyanış Zirvesi’nde verdiği röportajda şunları söyledi: “Bu zirvenin bölgedeki mevcut şartlarda en önemli zirvelerden biri olduğu konusunda şüphe yoktur. Çünkü tekfirci düşüncenin bu ümmetin bedenine nüfuz ettiğine şahit olmaktayız.

İslami Uyanış Zirvesi gibi toplantılar İslam birliği yolundaki en önemli kavramların açıklanması ve tekfirci düşünce konusunda uyarıda bulunulması için İslam dünyasında kamuoyunun bilincini yükseltme doğrultusunda yapılmaktadır. Maalesef tekfirci düşünce İslam adı altında öldürmekte ve baş kesmektedir. Ama İslam bütün bu acayip düşüncelerden uzaktır. İslam öğretileri rahmani, ılımlı ve paktır.”

Şeyh Ahmed, bazı ülkelerin İran’ın diğer ülkelerin iç işlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları hakkında şunları söyledi: “Hiç şüphesiz İran İslam Cumhuriyeti İslam ümmetinin bir parçasıdır. Müslümanlar arasındaki çatlaklıkları doldurmaya, İslam saflarını birleştirmeye ve İslam birliği doğrultusunda hareket etmeye çalışmaktadır. Bu bir sorun değildir. İmam Humeyni (ra) İslam ümmetinin birliği doğrultusunda hareket etmiştir. Şimdi bu yolu İmam Hamanei devam ettirmekte ve tamamlamaktadır.

Biz İran İslam Cumhuriyeti’nin yanında, Arap ve İslam ülkelerinin de bir girişimde bulunmasını istiyoruz. Ama Arap ve İslam ülkelerinin bu girişimi, fitne ve bölünmelere neden olmak için değil, çatlakları doldurmak ve İslam Ümmetinin saflarında birlik oluşturmak için olmalıdır. Bu ülkeler, Arap ve İslam halkını fakirleştirmek ve aç bırakmak. Aynı zamanda ülkelerimizde ve dünya genelinde yıkım ve cinayetten başka hiçbir sonuç doğurmayan terörizmi yaymak için değil, İslam ümmetinin ve dünyadaki mustazafların sorunları için girişimde bulunmalıdır.

İşte bu yüzden biz İran İslam Cumhuriyeti’nin rolünün öncü ve yol gösterici olduğunu söylüyoruz. Bütün İslam ve Arap ülkelerinden el ele vermelerini ve İslam’ın ilerlemesi için çalışmalarını istiyoruz. Çünkü İslam bizleri bir araya toplamaktadır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.