İmam Ali Hamanei: Yabancılara güvenen işbirlikçi liderler, yakında ağır tokat yiyecekler

  • 04 Ekim 2021
  • 1.132 kez görüntülendi.
İmam Ali Hamanei: Yabancılara güvenen işbirlikçi liderler, yakında ağır tokat yiyecekler

Dünya Müslümanları ve Mustazafları rehberi İmam Ayetullah Seyyid Ali Hamenei dün sabah video konferans yöntemiyle İmam Hüseyin -as- Askeri Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, bölgede yabancı müdahalesinin ihtilaf ve hasara sebep olduğunu belirtti.

Başkumandan İmam Ayetullah Hamenei konuyla ilgili olarak başkalarına güvenmekle güvenliğin sağlanmasının sadece bir hayal olduğuna işaretle, “Başkalarına güvenerek kendi güvenliğini sağlayabileceğini düşünenler, yakında tokat yiyerek cezasını göreceklerini bilmelidir.” dedi.
İslam inkılabı rehberinin bu bağlamdaki sözleri bölgenin gerçeklerine dayalıdır, nitekim eserleri, Irak ve Afganistan’da ve diğer birçok ülkede görülebilir. Amerika, Vietnam’dan Fars Körfezi ve batı Asya bölgesine kadar başlattığı tüm savaşlarda şimdiye kadar birçok utanç verici yenilgiyi tecrübe etti. Tabi ki Afganistan’da askeri varlığının utanç verici bir şekilde son bulması ise bu gerçeğin bir parçasıdır.
11 Eylül olayları ardından yaşanan olaylar ve Afganistan ve Irak’ın işgal olayları, Amerika’nın kendi siyasetleri nedeni ile değerlerini kaybetme sürecine girdiğini gösterdi.
İslam inkılabı rehberi bu gerçekle ilgili şöyle konuştu: Amerikalılar 20 yıl önce Taliban’ı devirmek için Afganistan’ı işgal etti ve bu uzun süreli işgal boyunca, büyük hasarlar, katliamlar ve cinayetler işlediler fakat tüm bu maddi ve insani masrafların ardından, hükümeti Taliban’a verdi ve çıktı ki bu gerçek tüm ülkelere ibret dersi oldu.
İslam inkılabı rehberi bu bağlamda Avrupa ve Amerika’nın tartışmalarına işaretle, “Bazı Avrupalılar Amerika’nın hareketini arkadan hançer vurmak adlandırdılar ve Avrupa’nın NATO ve aslında Amerika’ya dayanmadan bağımsız olarak kendi güvenliğini sağlaması gerektiğini söylüyorlar.” buyurdu.
Amerika yıllarca dünya çapında üstün askeri ve rakipsiz güç olarak gündemdeydi; fakat Amerikan ordusunun direniş güçlerine karşı siyonist rejim ve Arabistan gibi bölgesel ortaklarına askeri destekteki güçsüzlüğü ve benzeri durumlar, Amerikan ordusunun haybetinin kırılmasına sebep olmuştur.
Tanınmış Amerikan teorisyen ve düşünür Noam Chomsky’ye göre Amerikalı yetkililerin bu ülkenin dünyanın tartışmasız gücü olarak kalacağı yanılsaması, “iyimserlikten” başka bir şey değildi.
Amerikan eski başkanı Donald Trump Amerika’nın artık azametli olmadığını belirterek seçim kampanyası için “Amerika’yı tekrar eski azametine geri götüreceği” vaadinde bulundu. Trump bu siyaset çerçevesinde, Amerika’yı birkaç uluslararası anlaşmadan ve kurumdan çıkartarak, Atlantik ötesi kıyılarda müttefiklerine karşı bir ticaret savaşı başlattı ve Washington’un ticari ortakları oldukları sürece despot yöneticilerin cinayetlerini kınamaktan kaçındı. Trump’ın başkanlık sonucu, dünya halkı nezdinde Amerikan konumunun dünya halkları arasında gerilemesine, başka bir ifade ile bu ülkenin yumuşak gücünün gerilemesini şiddetlendirdi.
Birmingham Üniversitesi hocası James Petras, siyonist lobi tarafından Amerika’ya dayatılan siyasetlerin Beyaz Saray iktidarının zevalinin hızlanmasında etkili olduğunu savunuyor. Petras’a göre II Dünya Savaşı ardından batı Avrupa, Japonya ve son zamanlarda Çin ve Rusya, ekonomik kapasitelerini arttırma yolunda ilerliyorlar. Halbuki Amerika siyonist lobilerin çıkarlarını sağlama bağlamında, militarizme yönelmiştir.
Aslında İslam inkılabı rehberinin de belirttiği gibi Amerikalılar müdahale ettiği her yerde oranın halkı tarafından nefret edilmiştir. Fakat tecrübenin de gösterdiği gibi bölge orduları bölge güvenliğini sağlayabilirler. Bu açıdan İslam inkılabı rehberi,  İran’ın kuzey batısında bazı komşu ülkelerde yaşanan olaylara işaretle, “Bölge ülkeleri yabancı orduların kendi çıkarlarını korumak için askeri müdahale veya varlık göstermelerine izin vermemeli. Bu sorunlar aynı mantıkla ve yabancıların varlığından kaçınılarak çözülmelidir.” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com