İmam Hamanei: Amerika’yla Suriye ve Bölge Meselelerinde Koordinasyon İstemiyoruz

  • 03 Temmuz 2016
  • 1.100 kez görüntülendi.
İmam Hamanei: Amerika’yla Suriye ve Bölge Meselelerinde Koordinasyon İstemiyoruz

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei, İnkılap ve İmam Humeyni’yi desteklediklerini söyleyen ama aynı zamanda 2009 yılı olaylarında duruşunu belli etmeyen kişileri eleştirerek şunları söyledi: “Benim 2009 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki olaylardaki duruşum tamamen açıktır, bu konuda hassasım ve ölçüde o olayın liderlerini ya da o olayları su istimal edenleri ve şimdiye kadar onları teberi etmeyen kişileri desteklememektir.”

İmam Hamanei, muhafazakârlar ve reformcular ya da modern reformcular ve geleneksel muhafazakârlar şeklinde gruplandırmalar asla önemli değil vurgusunda bulunarak, “Önemli olan konu ve içeriktir” dedi.

İmam Hamanei, İslam İnkılabını akılcı bir inkılap olarak nitelendirerek sözlerine şunları ekledi: “Akılcılığa dayalı olarak şunu söylemek gerekir ki ülkenin ilerlemesi için Batılı ülkelere sığınılması gerektiğine inanlar, akıllarını kaybetmiştir. Çünkü akıl, tecrübelerden ders al demektedir.”

İmam Hamanei İran halkının, ‘otoriter ve diktatör Pehlevi hükümetinin dayatılması, milli hükümetin devrilmesi ve korkunç ve baskıcı SAVAK’ın kurması’ gibi Batı’ya dair çok kötü tecrübeleri olduğuna değinerek şunları söyledi: “İslami İnkılabın zaferinden sonra da; ilk yaptırımlardan, casusluklara, ihanetlere, propagandalara, İnkılap karşıtı gruplara desteğe, 8 yıl dayatılan savaşa, Saddam’a tam desteğe ve yolcu uçağının düşürülmesinden Nükleer Anlaşmayı sabote etmeye kadar yaşanan bu olayların hepsi, Batı ve özellikle Amerika tarafından gerçekleştirilmiştir.”

İmam Hamanei, Nükleer Anlaşmada Fransızlar ve Amerikalıların çok kötü tavrına değinerek; “Nükleer Anlaşma olayı, Amerikalıların hükümetinden kongresine kadar aynı şekilde İran halkına düşman olduklarını ispatladı.” dedi.

İmam Hamanei, “Akılcılık, böylesi bir düşmanla, akıl ve tedbirle muamele etmeye ve onun aldatmalarına kanmamaya ve onun şekillendirdiği bir meydana girmemeye hüküm veriyor” ifadesinde bulundu.

İmam Hamanei; Amerika’nın Suriye gibi bölge meselelerini İran ile görüşmeye ve bu konuda koordinasyona hazır oldukları yönündeki açıklamalarına değinerek şunları söyledi: “Biz böyle bir koordinasyon istemiyoruz çünkü onların asıl hedefi İran’ın bölgedeki varlığını kesmektir.”

İmam Hamanei İran İslam Cumhuriyeti’nin Amerika’nın bölgeye müdahale etmesini ve bulunmasını istemediğini belirterek sözlerine şunları ekledi: “İslam İnkılabının bölge meselleri hakkındaki tutumu, akılcılık çerçevesindedir. Ben dini, şer’i ve ahlaki sorumluluklarıma dayalı olarak, hayatta olduğum sürece direneceğim. Halka ve aynı şekilde direnişin neticesine yani zafere inanıyorum. Ülkedeki elit kesim arasında özellikle akademisyenler ve üniversiteliler arasında, direnişin mümin ve inançlı mensupları bulunuyor, öyle ki isteksiz kişileri bile cesaretlendiriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.